دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر فوتبال ایران فدا شد!

خبر ورزشی؛ «دلیلی ندارد برای فوتبال ایران فداکاری کنم. حرفه‌ای هستم و باید پول حرفه‌ای بگیریم». این حرف‌های افشین قطبی است که در تازه‌ترین مصاحبه او به میان آمده است. این در حالی است که در مسیر صعود به جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی فوتبال ایران فدا شد.

روزی که مراسم قرعه کشی مرحله مقدماتی جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی در منطقه آسیا انجام و اعلام شد از هر گروه دوتیم مستقیم به جام جهانی صعود خواهند کرد و تیم سوم نیز این شانس را خواهند داشت با موفقیت در بازی پلی اف راهی جام جهانی شود کمتر کسی فکر می کرد ایران با در اختیار داشتن بازیکنان بزرگ و سرشناس خود صعود نکن اما ایران صعود نکرد!

فوتبال ایان برای صعود به جام جهانی نیاز به فدا کاری نداشت چرا که همواره در فوتبال آسیا یکی از بهترین ها بوده و در جام ملت های آسیا یکی از بهترین ها بوده و در جام ملت های آسیا یکی از مدعیان قهرمانی بوده و رد زمره تیم های مدعی صعود به جام جهانی به شمار می رفته است.

هیچ کس از ایران انتظار قهرمانی در جام جهانی را نداشت. تنها انتظار صعود به جام جهانی و حضور شایسته در این رقابت ها بود. همان طور که حریفان ما در آسیا که بارها مغلوب ایران شده بودند در این یکارها دئاشتند. افشین قطبی پیش از ورود به فوتبال ایران در چه جایگاهی از مربیگری قرار داشت؟

مگر نه اینکه او سر مربیگری را با تیم پرسپولیس شروع کرد و به واسطه موفقیت در این تیم کاندیدای مربیگری تیم ملی فوتبال کشورمان شد و خود را به عنوان یک مربی صاحب سبک به فوتبال ایران و آسیا معرفی کرد. روزی که افشین قطبی با پرسپولیس قطع همکاری کرد کدکام تیم را پای میز مذاکره و عقد قرارداد با خود دید؟

مگرنه اینکه اینقدر منتظر ماند تا علی دایی در تیم ملی عملکرد متزلزلی داشته باشد تا جانشین او شود؟ یک سوال؛ قرارداد 900 هزار دلاری افشین قطبی با پرسپولیس قرارداد حرفه ای بود؟ این در حالی است که مربیانی چون کلاوس تاپ مولر، لوکا پروزویچ و … که در تیم های شاخص اروپایی مربیگری کرده اند کارنامه شان نسبت به افشین قطبی رنگین تر است برای عقد قرارداد با پرسپولیس مبلغی کمتر از یک میلیون دلار درخواست کردهاند. فداکاری این است که افشین قطبی حاضر شود با تیم ملی قرارداد سفید امضا کند.

فداکاری این است افشین قطبی سرمربی مالدیو شود. فداکاری این است افشین قطبی رهبری تیم شاهین پارس جنوبی را قبول کند، نهاینکه با یک میلیون دلار سر مربی پرسپولیس شود، تیمی که در آسیا شناخته شده است و در ایران میلیونها طرفدار دارد، پذیرفتن مربیگری تیم ملی فرتبال ایران فداکاری نمی خواهد چرا که هم اکنون بسیاری از مربیان صاحب نام جهان حاضرند سرمربی ایران شوند بی شک پولی را که برای دستمزد خود طلب خواهند کرد کمی بیشتر از مبلغ درخواستی افشین قطبی خواهد بود.

از افشین قطبی که اعتبار خود در مربیگری را در فوتبال ایران به دست آورد انتظار نداشتیم خود را فدایی فوتبال ایران معرفی کند! شاید چون او می داند فدراسیون فوتبال ایران بودجه لازم را برای در اختیار گرفتن مربی ای تراز اول خارجی ندارد اینگونه حرف می زند.

فوتبال ایران برای هر مربی ای بد بوده، برای افشین قطبی خوب بوده و بی انصافی است که این مربی خود را فدایی فوتبال ایران معرفی کند. او نباید فرامموش کند در دومین سال حکضور خود در فوتبال ایران و با معرفی بازیکنانی چون در کارمو، پرسپولیس را فدای خواسته های خود کرده.

در مسیر صعود به جام جهنی 2010 آفریقای جنوبی نیز تیم ملینیز فدای علی دایی و افشین قطبی شود و بی شک هیچ اهل فنی نمی توانست صعود ایران به جام جهانی را یک اتفاق بزرگی قلمداد کند، آن هم در حضور تیمی چون کره شمالی، آن هم در حضور تیمی چون عربستان که در آن اقتدار گذشته را نداشت.

شاید اگر تیم ملی به جام جهای صعود می کرد اکنون افشین قطبی می گفت: برگ زرین تاریخ فوتبال ایران را من رقم زدم. فوتبال ایران برای صعود به جام جهنی هنر نیست. هنر حضور در خور تحسین در جام جهانی است، همانند کره در جام جهانی 2002 که نگاه ها را متوجه خود ساخت.