دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر آمار متناقض و چالشی در توسعه خوزستان

“جنگ که تمام شد، گفتیم خیالمان راحت شده و می رویم پی زندگی مان. اما دیدیم ارزش ها دارند رنگ می بازند و ضد ارزش ها پیدا می شوند. وقتی کار به اینجا کشید دیدم اگر من حالا سکوت کنم خیانت کرده ام به آن 8 سال دفاع مقدس…”

این کلمات، حرف های سیده زهرا حسینی است ، راوی کتاب “دا” همان کسی که هم خونین شهر شدن خرمشهر و ویرانی خوزستان را در 8 سال دفاع مقدس به خودش دیده و هم بی مهری مسئولان و مدیران را پس از جنگ در بازسازی آن. که نه تنها آبادانی را برای خوزستان به ارمغان نیاورده بلکه آن را به آرزوی دست نیافتنی برای ساکنانش تبدیل کرده اند؛ آرزوی امنیت، عدم بیکاری، آب سالم و هزاران آمال دیگر که با دفاع 8 ساله در مقابل دشمن، مستحق آنند؛ چرا که دِین شان را ـ به فرموده امام راحل ـ ادا کرده اند، اما …. اما مسئولین دِین شان را به این دیار نفت و نخل و بلوط، به فراموشی 30 ساله سپرده اند.

خوزستان ـ این شکرستان سبز اما زخم دیده ـ با تامین بخش قابل توجهی از درآمد ناخالص ملی با مصائب عدیده ای روبروست: محرومیت، فقر، بیکاری قتل و … همه و همه گریبانگیر مردمانی ست که قدم شان بر طلای سیاه است و اما از آن بهره ای نبرده اند و جالب آنکه مدیرانش نیز نه بیکاری و اعتیادش را قبول دارند و نه فقر و محرومیت اش را. چرا که در سایه آمار و ارقامی که ارائه می دهند، خوزستان را بهشت برینی توصیف می کنند که تمامی مصوباتش اجرایی شده…

آمار اجرای مصوبات به روایت استاندار

حجازی، استاندار خوزستان در مصاحبه ای با خبرگزاری فارس، از اجرای 100 درصدی مصوبات سفرهای هیات دولت در استان خبر داده و گفته است: این مصوبات به طور کامل به اجرا در آمده است. وی در حاشیه سفر به شهرستان ماهشهر افزوده است: تاکنون تمامی مصوبات سفر هیات دولت در خوزستان اجرایی شده و در بخش استانی، اعتبارات مورد نیاز 100 درصد تامین شده است.

این سخنان استاندار محترم و ارقام ارائه شده ایشان، در حالی است که به گفته نمایندگان و برخی مدیران استان، مصوبات سفر هیات دولت در خوزستان اجرایی نشده و بعضا با روندی کند پیش می رود:

نماینده آبادان و اجرایی نشدن مصوبات

نماینده آبادان در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرگزاری مهر، با انتقاد از اجرایی نشدن مصوبات سفر استانی دولت گفته است: حافظه مردم آنقدر ضعیف نیست که در کمتر از چند ماه، وعده های دولت را فراموش کنند. عبدالله کعبی با بیان اینکه دولت باید بر اجرایی شدن مصوباتش در استان ها نظارت کند، بیان کرده است: اجرا نشدن وعده های دولت در سفرهای استانی، شان دولت را پایین می آورد. همچنین سخنان مدیرعامل کشت و صنعت فارابی نیز از عدم اجرای مصوبات دولت در خوزستان حکایت دارد.

صنعت نیشکر خوزستان و اجرایی نشدن مصوبات

مدیرعامل کشت و صنعت فارابی در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا، اظهار کرده است که مصوبه دولت مبنی بر خرید 130 هزار تن شکر از شرکت توسعه نیشکر استان خوزستان هنوز اجرا نشده است و این در حالی است که کشور با واردات بی رویه شکر روبروست. وی با اشاره به پرداخت نشدن حقوق کارکنان واحد حکیم فارابی، گفته است: نامناسب بودن بازار و فروش نرفتن شکرهای تولیدی، از جمله عوامل پرداخت نشدن حقوق کارکنان است.

در این زمینه، نماینده دزفول هم با گلایه از پیشرفت کند و متوقف شدن پروژه ها و اجرایی نشدن مصوبات دولت در دزفول، خواستار اعزام هیات هایی از سوی رییس جمهور برای بررسی اجرایی نشدن مصوبات شده است.

نماینده درفول و انتقاد از ضعف مدیریت در استان

آوایی، نماینده دزفول، در گفت و گویی با خبرگزاری ایرنا، بیان داشته که متاسفانه پیشرفت چندانی در اجرای مصوبات شهرستان دزفول مشاهده نشده است. وی، ضعف مدیریت را از عمده دلایل اجرایی نشدن مصوبات سفر احمدی نژاد عنوان کرده است.

این بیانات و موضع گیری های نمایندگان خوزستان که فقط در این مجمل به اظهارات چند نفر اکتفا شد (چون پرداخت ِ سخنان دیگر نمایندگان خوزستان از جمله در رابطه با تحقق ده درصدی مصوبات ملی هیات دولت در خوزستان و … خود گزارشی مفصل طلب می کند …) نشان از عملی نشدن و روی کاغذ ماندن مصوبات سفر هیات دولت به خوزستان دارد و حاکی از آن است که گزارش استاندار از تحقق مصوبات و آمار و ارقام ایشان در اجرای 100 درصدی مصوبات، نه تنها با واقعیت سازگاری ندارد بلکه با این پرده پوشی، موانع طرح ها برای ارائه در هیات دولت همچنان نامشخص باقی می ماند و تا زمانی که مدیران کلان خوزستان به جای گفتن واقعیات، به ظاهرسازی و ارائه گزارشات غیر واقع روی آورند و شفاف سازی نکنند ، کارها و مصوبات همچنان معلق خواهد ماند.

مگر می شود بیکاری در خوزستان ، بحران در صنعت، حاشیه نشینی، عدم امنیت، آب ناسالم و … را با اعداد و ارقام واهی پوشاند…

خوزستان رتبه دوم بیکاری در کشور

در حال حاضر، بر اساس برخی آمارها نرخ بیکاری در خوزستان بیش از 20 درصد است و این در حالی ست که خوزستان یکی از استان های مهم اقتصادی و صنعتی کشور است و از نیروی انسانی بالایی برخوردار است اما آمار بیکاری در میان جوانان این استان در حال افزایش است.

معضل بیکاری علاوه بر ایجاد مشکلات روحی و روانی، سبب افزایش آمار طلاق در استان شده که طبعا به دنبال ان جرم و جنایت نیز به وجود می آید و همین امر سبب شده تا خوزستان رتبه دوم قتل ها را در کشور از آن خود کند و ناامنی بخصوص در مناطق حاشیه نشین افزایش یابد.

کلانشهری با 400 هزار نفر حاشیه نشین

کلانشهر اهواز به عنوان مرکز خوزستان، با 400 هزار نفر حاشیه نشین، این استان را به عنوان دومین استان برخوردار از جمعیت حاشیه نشین مطرح کرده است و این خود موجبات بروز مشکلات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و .. را فراهم کرده می آورد.

آمار متناقض و چالشی در توسعه خوزستان

این شواهد موجود، که تنها قطره ای ست از مشکلات خوزستان، نشان می دهد که اجرای برخی طرح ها با نارسایی توام بوده و برخی نیز هیچ گاه اجرایی نشده است. هیات دولت در سفرهای استانی خود به خوزستان، مصوبات زیادی را در قالب اعتبارات و تسهیلات مالی و بانکی برای بازسازی و عمران خوزستان و رفاه مردم تصویب کرد. 95 درصد اجرای این مصوبات به گفته رییس جمهور ـ منوط به پیگیری و سرعت عمل مسئولان است.

اما آیا فقط می توان با ارائه آمار غیر واقعی مشکل مصوبات را حل کرد ؟

به نظر می رسد برخی طرح های عمرانی استان به درستی کارشناسی نشده و همین امر مشکلات متعددی را به وجود آورده است. همچنین برخی دیگر از طرح ها به علت عدم مدیریت صحیح در سطح استان، بلاتکلیف مانده اند…

سخنی کوتاه با مسئولین

بی تردید خوزستان نماد مقاومت است و پیروزی و نماد انسان هایی است زجر دیده و زخم دیده جنگ تحمیلی که هنوز شکرستانش تلخ مانده. پس با سکوت خویش ـ با عدم مدیریت و ضعف اجرایی، با دادن آمار اشتباه و …. ـ خیانت نکنیم به 8 سال دفاع مقدس. که راوی “دا” اجر شکست سکوتش را گرفت: “دا”.