دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر اطلاعات نادرست الهام به خبرنگاران در مورد هویت رای دهندگان

خبر آنلاین نوشت: غلامحسین الهام عضو شورای نگهبان و وزیر دادگستری در جمع خبرنگاران اطلاعات نادرستی در باره درخواست کاندیداها در بررسی تخلفات انتخاباتی ارائه داد که در نگاه خوش بینانه از عدم اطلاع وی حکایت می کند.

سه نامزد معترض به نحوه برگزاری انتخابات این شبهه را وارد کرده بودند که ممکن است به نام افرادی برگه رای صادر شده باشد که واقعا وجود ندارند ویا ممکن است به نام برخی رای دهندگان چندین رای به صندوق ریخته شده باشد . به همین دلیل پیشنهاد کرده بودند اسامی رای دهندگان که در ته برگ(ته سوش) ثبت شده است استخراج و با اسامی موجود در سازمان ثبت احوال تطبیق داده شود. به این ترتیب مشخص می شد که آیا همه افرادی که در انتخابات شرکت کرده اند واقعا وجود داشته اند یا خیر؟ علاوه بر آن مشخص می شد یک نفر فقط یک رای داده یا بیشتر؟

غلامحسین الهام این درخواست بسیار ساده و منطقی را مغایر با مخفی بودن رای دانست! و گفت: باید توجه داشت که هیچ فردی برای استفاده از حق قانونی اش مورد شماتت قرار نمی گیرد به همین دلیل رای افراد مخفی است اما برخی می گویند لیست رای دهندگان را با مشخصات افراد در ثبت احوال تطبیق دهید که این به معنای علنی کردن رای و توهین به مردم است.

روشن است که معترضان قصد دیدن و کنترل برگ رای را نداشته اند بلکه فقط می خواسته اند ته برگ ها را کنترل کنند.

به نظر می رسد این اشتباه الهام در خوش بینانه ترین حالت، ناشی از عدم درک درست درخواست معترضان باشد که در این صورت نظارت وی به عنوان عضو شورای نگهبان بر انتخابات می تواند بطور جدی زیر سوال برود.