دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر اوباما وارد فاز جدید راهبردی در قبال ایران می‌شود

«مايک مولن»، رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا، روز يکشنبه اعلام کرد، هم حمله آمريکا به تأسيسات هسته‌ای ايران و هم دستيابی اين کشور به سلاح هسته‌ای، موجب بی‌ثباتی شديدی می‌شود.
به گزارش خبرنگار «»، این موضعگیری مولن تا اندازه بسیاری در تعارض با اظهار نظر اخیر جو بایدن، معاون رئیس‌جمهور آمریکاست، به گونه‌ای که بررسی دقیق سخنان این دو مقام برجسته کاخ سفید، پیام جدیدی درباره استراتژی ایالات متحد در قبال ایران می‌دهد.
مولن روز يکشنبه، در گفت‌وگو با شبکه تلويزيونی «سی‌بی‌اس» آمريکا با بیان این موضوع افزود: اين حمله می‌تواند «پيامدهای غيرقابل پيش‌بينی و ناخواسته‌ای» داشته باشد.
ژنرال مولن همچنين گفت: «بسيار مهم است که در برخورد با ايران، هيچ گزينه‌ای از جمله گزينه نظامی را به طور کامل منتفی ندانيم.»
وی افزود: دستیابی ايران به بمب اتمی و يا حمله به اين کشور، پیامدهای بسيار بسيار بدی خواهد داشت و بايد بکوشيم از هر دو مورد جلوگيری کنيم.
بیان این سخنان، در حالی است که جو بایدن، معاون رئیس‌جمهور ایالات متحده در همین زمان گفته بود: «اسرائیل خود می‌تواند تعیین کند که سودش در کجاست و در مورد ایران چه تصمیمی باید بگیرد».
بسیاری مانند خبرگزاری آسوشیتدپرس، این گفته بایدن را «چراغ سبزی به اسرائیل برای حمله نظامی با هدف رفع تهدید اتمی ایران» تعبیر کردند.
بایدن در مصاحبه‌ با شبکه تلویزیونی «ای‌بی‌سی» که روز یکشنبه پخش شد، گفت ایالات متحده نمی‌تواند «به کشور مستقل دیگری دیکته کند که چه بکند و چه نکند».
معاون رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه خود با اشاره به حق اسرائیل به تصمیم‌گیری مستقل گفت: «ما چه موافق باشیم و چه نباشیم، آنها حق این کار را دارد.»
بایدن در این گفت‌وگو افزود: «اگر دولت نتانیاهو تصمیم بگیرد که دست به عملی غیر از آن چه هم‌اکنون دنبال می‌شود بزند، این حق آنهاست.»
وی این سخنان را در حالی بیان می‌کند که دو ماه پیش از این، زمانی که اختلاف میان تل آویو و واشنگتن درباره ایران بالا گرفته بود، در تهدید ضمنی نتانیاهو، مبنی بر حمله احتمالی به ایران به نتانیاهو گفته بود: حمله احتمالی به ایران احمقانه‌ترین کار ممکن است.
هرچند باراک اوباما نیز چند روز پیش در سخنانی تهدیدگونه، ایران را از دستیابی به سلاح اتمی ـ موضوعی که حتی مورد ادعای ایران نیز نیست ـ برحذر داشته بود،  اما برآیند موضعگیری‌های اوباما درباره ایران از زمان تصدی ریاست جمهوری ایالات متحده تاکنون، بیشتر پیام گفت‌وگو را می‌رساند تا ستیز و حمله؛ بنابراین، آغاز موضعگیری با لحنی جدید از سوی معاون وی می‌تواند این پیام را داشته باشد که اطرافیان اوباما، در تلاشند تا او را متقاعد کنند که برقراری ارتباط با ایران، ناممکن است.
بسیاری از کارشناسان خارجی، از روز گذشته و پس از سخنان بایدن و به دنبال آن موضعگیری مولن، اینگونه تحلیل می‌کنند که اگر تا پایان سال جاری میلادی ـ هنگامی که اوباما پیش از این برای تغییر در رابطه آمریکا با ایران اعلام کرده بود ـ پیام جدیدی از سوی ایران دریافت نکند، مواضعش را به مواضع سختگیرانه‌تر و مقابله جویانه با ایران تغییر خواهد داد و موضعگیری‌هایی مانند آنچه بایدن کرده است، فشارهای روانی در ضمن پیگیری موضع اصلی اوباما، مبنی بر علاقه به مذاکره با ایران تعبیر می‌شود که می‌تواند بیانگر فاز جدیدی از راهبرد ایالات متحده درباره ایران نامیده شود.
باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده، در ماه می و پس از دیدار خود با بنیامین نتانیاهو، اعلام کرد که ایران تنها تا پایان سال جاری میلادی وقت دارد که به طور جدی به گفت‌وگوهای بین‌المللی درباره برنامه هسته‌ای خود بپردازد. او گفت که «ما قرار نیست تا ابد گفت‌وگو کنیم».