دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر خبرگزاری حامی دولت:ایرانی ها راضی ترند

خبرگزاري فارس: يك موسسه مطالعاتي اعلام كرد، ايران با كسب نمره 42.1 در شاخص خرسندي (رضايت از وضعيت زندگي) رتبه 81 جهان را بدست آورد و بالاتر از كشورهايي مثل آمريكا، كانادا، استراليا و دانمارك از اين نظر قرار گرفت.

موسسه انگليسي «بنياد اقتصاد جديد» گزارشي در مورد ميزان خرسندي و ابراز رضايت مردم از زندگي خود در 143 كشور جهان را منتشر كرده است.

در اين گزارش نمره كشورهاي مختلف جهان در شاخصي به نام«شاخص خرسندي سياره» اعلام شده است كه جمهوري اسلامي ايران با كسب نمره 42.1 در اين شاخص رتبه 81 را از اين نظر كسب كرده است.

شاخص خرسندي ارقامي از صفر تا 100 را در بر مي گيرد كه هر چه اين رقم بيشتر باشد دلالت بر خرسندي و رضايتمندي بيشتر شهروندان از زندگي خود دارد.

اين شاخص بر پايه فاكتورهاي مختلف از جمله سه فاكتور اميد به زندگي، رضايت از زندگي و سرانه استفاده از منابع تهيه شده است.

ايران در رابطه با فاكتور اميد به زندگي نمره 70.2 را به دست آورده است. نمره كشورهاي جهان بر پايه اين فاكتور از 0 تا 100 تعيين شده است. ژاپن با كسب نمره 82 بالاترين نمره را در اين زمينه به دست آورده است.

فاكتور رضايت از زندگي نيز نمرات صفر تا 10 را در بر مي گيرد كه هر چه اين نمره بيشتر باشد دلالت بر رضايتمندي بيشتر شهروندان از زندگي خود دارد. بر اساس اين گزارش ايران نمره 5.6 را از اين نظر كسب كرده است. كاستاريكا نيز با كسب نمره 8.5 بيشترين نمره را در اين زمينه به دست آورده است.

نمره ايران از نظر فاكتور سرانه استفاده از منابع نيز 2.7 اعلام شده است. اين فاكتور سرانه برخورداري و مصرف منابع و امكانات در زندگي توسط هر فرد را طي يك سال نشان مي دهد. نمره كشورها از اين نظر از صفر تا 10 تعيين شده اما بالاترين نمره كسب شده در اين فاكتور مربوط به سوئد است. نمره سوئد در اين مورد 5.1 اعلام شده است.

گزارش «بنياد اقتصاد جديد» نشان مي دهد شاخص خرسندي ايران بالاتر از بسياري از كشورهاي توسعه يافته و صنعتي است كه اين امر در نوع خود جالب توجه است.

در حالي كه ايران رتبه 81 را در سطح جهان كسب كرده است امريكا با كسب نمره 30.7 رتبه بهتر از 114 در شاخص خرسندي را به دست نياورده است.

برخي ديگر از كشورها كه رتبه اي پايين تر از ايران به دست آورده اند عبارتند از: بلغارستان با رتبه 82، تركيه با رتبه 83، نروژ با رتبه 88،‌ كانادا با رتبه 89،‌ ايسلند با رتبه 94، يونان با رتبه 97، پرتغال با رتبه 98، استراليا با رتبه 102، دانمارك با رتبه 105، روسيه با رتبه 108، امارات با رتبه 123،و‌ كويت با رتبه 128.

بر اساس اين گزارش كشورهاي امريكاي لاتين بالاترين رتبه ها را در شاخص خرسندي به دست آورده اند.

كاستاريكا با كسب نمره 76.1 بالاترين نمره را در شاخص خرسندي به دست آورده و در رتبه نخست جهان از اين نظر قرار گرفته است.

جمهوري دومنيكن با نمره 71.8 و جامائيكا با نمره 70.1 نيز به ترتيب رتبه هاي دوم و سوم را از اين نظر به خود اختصاص داده اند.

كشورهاي گواتمالا،‌ ويتنام، ‌كلمبيا، كوبا، السالوادور، برزيل،و هندوراس نيز به ترتيب در رتبه هاي چهارم تا دهم قرار گرفته اند.

رتبه هاي برخي ديگر از كشورها كه در مرتبه اي بالاتر از ايران قرار گرفته اند نيز به اين شرح است: مصر رتبه 12،‌ عربستان رتبه 13،‌ اندونزي رتبه 16، چين رتبه 20، هلند رتبه 43، آلمان رتبه 51،‌ سوئيس رتبه 52، سوئد رتبه 53،‌ اتريش رتبه 57، فنلاند رتبه 59، ايتاليا رتبه 69،‌ انگليس رتبه 74،‌ژاپن رتبه 75، و ‌اسپانيا رتبه 76.

زيمبابوه نيز با كسب نمره 16.6 در شاخص خرسندي به عنوان آخرين كشور جهان از اين نظر شناخته شده است.