دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر 100 كشته و زخمي در نا آرامي‌هاي چين

رئيس حزب كمونيست شهر «ارومچي»، مرکز استان مسلمان‌نشين «سين کيانگ» گفت كه كه در ناآارامي‌هاي روز گذشته در اين منطقه بيش از 140 تن كشته شدند.

به گزارش ايلنا به نقل از رويتر، «لي زهي»، رئيس حزب كمونيست شهر«ارومچي»، در كنفرانس خبري امروز ـ‌دوشنبه‌ـ اعلام كرد كه تعداد كشته‌شدگان ناآرامي‌هاي در استان «سين كيانگ» به بيش از 140 تن رسيده است. وي همچنين تعداد زخمي‌شدگان در اين حوادث را بيش از 816 تن اعلام كرد.
استان سين کيانگ حدود 8 ميليون و 300 هزار اويغور دارد که از مسلمانان ترک زبان هستند.
برخي از آنها سرکوب سياسي و مذهبي خود را به دست دولت چين محکوم مي‌کنند که به نام مبارزه با تروريسم صورت مي‌گيرد.
حوادث خونين شب گذشته در استان سين كيانگ مرگبارترين حوادث در سال‌هاي اخير در اين منطقه بوده است.
در همين حال، پايگاه‌هاي اينترنتي در چين از به آتش كشيدن شدن ‪۲۶۱‬ دستگاه خودرو در نارآرامي‌هاي شب گذشته در شهر ارومچي خبر دادند.
گزارش‌ها حاكي است كه تمامي نيروهاي پليس و امنيتي در شهر ارومچي به حال آماده باش كامل درآمده‌اند و پس از درگيري‌هاي شب گذشته مقررات منع رفت و آمد در شهر حاكم شده است.
دولت چين شب گذشته در شهر ارومچي قانون منع عبورو مرور شبانه وضع کرد.
هنوز علت دقيقي براي درگيري‌ها اعلام نشده اما خبرگزاري شين‌هوا در گزارش خود احتمال داده است اين شورش‌ها مرتبط با گروهي از جدايي‌طلبان اين منطقه باشد.
گفته شده كه اين گروه زير نظر «ربيعه قدير»، فعال سياسي و بازرگان سابق چين كه در آمريكا به سر مي‌برد، فعاليت مي‌كند.

دولت چين نيز در بيانيه‌اي اعلام كرد كه اين درگيري‌ها خشونت بار و سازماندهي شده بوده و از خارج هدايت شده است. دولت اعتقاد دارد كنگره جهاني اويغور كه قدير آن را هدايت مي‌كند، مسئول اين درگيري‌هاست.