دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر اظهارات لاریجانی پس از بازگشت از قطر

رييس مجلس شوراي اسلامي شب گذشته پس از بازگشت از قطر در فرودگاه مهرآباد، در جمع خبرنگاران دستاوردهاي سفر دو روزه خود به اين کشور را تشريح کرد.

به گزارش ايسنا، علي لاريجاني گفت: در اين سفر با توجه به ظرفيت‌هاي موجود در مورد مسائل اساسي منطقه مذاکراتي با امير، وليعهد و رييس مجلس قطر صورت گرفت.

لاريجاني با خوب و مثبت ارزيابي کردن مذاکرات خود با مسوولان کشور قطر، سطح روابط دو جانبه را در مسائل سياسي و ديپلماتيک برجسته توصيف کرد.

رييس مجلس شوراي اسلامي همچنين با اشاره به گسترش روابط اقتصادي بين دو کشور خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفيت‌هاي کشور قطر و مجال‌هايي که در منطقه براي همکاري‌هاي اقتصادي وجود دارد، لازم بود که در اين زمينه در مذاکره با مسوولان قطري قدري تمرکز نمائيم.

به گزارش ايسنا به نقل از سايت خانه ملت وي با اشاره به مذاکرات خود با امير، وليعهد و رييس مجلس قطر تصريح کرد: در اين ديدارها بر همکاري‌هاي گسترده اقتصادي تاکيد شد.

لاريجاني افزود: علاوه بر اين مسائل، به روش‌هايي که بتوانيم زمينه‌هاي گسترش همکاري را محقق کنيم دست يافتيم.

رييس مجلس شوراي اسلامي در پايان گفت: همچنين موضوع معاضدت‌هاي قضائي بين دو کشور نيز از جمله مباحث مورد بررسي در اين سفر بود.

علي لاريجاني همچنين بعد از ظهر روز گذشته در ادامه سفر خود به قطر با “محمد بن مبارك الخليفي” رئيس مجلس اين كشور ديدار و گفت‌وگو كرد.

لاريجاني در اين ديدار بر ارتقاء سطح همكاري بيشتر ميان دو كشور با توجه به شرايط حساس جهان اسلام تاکيد کرد.

وي با اشاره به شرايط کشورهاي منطقه از جمله عراق، لبنان، فلسطين و افغانستان در مورد مسايل اين کشورها با همتاي قطري خود به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداخت.

رييس مجلس شوراي اسلامي با بيان اين‌كه شرايط امروز اين كشور با گذشته متفاوت است، اظهار كرد: ولي همچنان شاهد حضور اشغالگران در كشور عراق هستيم.

به گزارش ايسنا به نقل از سايت خانه ملت، وي انتخابات عراق را انتخاباتي دمكراتيك و مجلس و دولت اين كشور را برخواسته از راي مردم دانست که با حضور همه طوايف و مذاهب مختلف تشكيل شده است.

لاريجاني خاطرنشان کرد: امروز كشور عراق به سمت تعادل حركت مي‌كند.

رييس مجلس با بيان اين‌که دسائسي در كار است كه مي‌خواهد اين شرايط را برهم بزند، خاطرنشان کرد: نگاه جمهوري اسلامي ايران و قطر در مورد مسايل عراق بسيار نزديك است و ما ثبات در عراق را به نفع همه كشورهاي منطقه مي‌دانيم.

لاريجاني با يادآور شدن اين‌که مشكل عراق نبود دموكراسي و حضور اقوام در قدرت نيست، تصريح کرد: اين اشغالگران هستند كه مانع توسعه اقتصادي اين كشور شده‌اند.

وي تاکيد کرد: امروز همه كشورهاي منطقه بايد به مردم عراق كمك كنند تا سرنوشت خود را در دست بگيرند.

لاريجاني در ادامه به انتخابات اخير لبنان اشاره کرد و با بيان اين‌که در انتخابات اخير مجلس لبنان با توافقات صورت گرفته ميان طوائف مجلس جديد اين كشور تشكيل شد، اظهار كرد: ما از اين مسير همگرايي حمايت مي‌كنيم.

وي با بيان اينکه ممكن است رژيم صهيونيستي در اين ميان به دنبال دردسر باشد و برخي نيز به ايجاد اين موانع كمك كنند، گفت: اما مسير حركت ما ايجاد وحدت ميان گروه‌ها و طوايف لبنان است و مسوولان كشور قطر نيز بر اين موضوع تاكيد دارند.

رييس قوه مقننه با مثبت ارزيابي کردن نقش قطر در جنگ لبنان تصريح کرد: البته در اين ميان كشورهايي بودند كه در كنار مسلمانان قرار نگرفتند اما موضع قطر يك موضع ممتاز بود.

وي در ادامه با اشاره به مسائل فلسطين، اين مسائل را موجب نگراني دانست و افزود: بخشي از اين مشكلات به دليل متحد نبودن گروه‌هاي داخلي فلسطين و بخش ديگر مربوط به دخالت‌هاي خارجي است.

رييس مجلس به گروه‌هاي فلسطيني توصيه كرد كه در مسير همياري و همكاري با يكديگر حركت كنند.

وي تاکيد کرد: برخي كشورها مانع ايجاد وحدت ميان گروه‌هاي فلسطيني مي‌شوند.

لاريجاني گفت‌وگوهاي صورت گرفته در مصر را براي حل مسائل گروه‌هاي فلسطيني ناموفق ارزيابي کرد و گفت: همزمان با اين گفت‌وگوها رژيم صهيونيستي اعمال خطرناك خود از جمله حفاري مسجدالاقصي، تخريب منازل فلسطيني و توسعه شهرك‌سازي‌ها را ادامه داد و فشار آمريكا بر كشورهاي اسلامي نيز براي قبول اين ظلم بسيار زياد است.

لاريجاني موضوع افغانستان را نيز يكي از مسائل مهم منطقه عنوان و تصريح كرد: اشغالگران به بهانه نبود دموكراسي، مبارزه با تروريسم و مواد مخدر وارد افغانستان شده‌اند، اما نتيجه حضور آنان بعد از چند سال تنها تخريب و ايجاد جنايت‌هاي بزرگ در اين كشور بود.

وي در ادامه با اشاره به برخي ديگر از مشكلات بزرگ کشورهاي اسلامي بويژه سومالي و سودان تاکيد کرد:‌ با يك نگاه كلي مي‌توان فهميد كه اين مشكلات از طرف مسلمانان نبوده و از سوي اسرائيل و آمريكا بر كشورهاي اسلامي تحميل مي‌شود.

رييس مجلس با بيان اينکه در اين شرايط تنها دو راه پيش روي كشورهاي اسلامي است، تصريح کرد: يا بايد به وضع موجود تن دهيم كه اين كار موجب فرسايش نيروهاي مسلمان و مانع شكل‌گيري امت اسلامي است و يا اينكه با عبرت گرفتن از گذشته مسير جديدي را آغاز كنيم كه نتيجه آن قدرتمند شدن كشورهاي اسلامي است که موجب كاهش فشارهاي خارجي شود و اين امر از طريق همكاري ميان كشورها در تمامي عرصه‌هاي سياسي و اقتصادي ممکن است.

لاريجاني تاكيد كرد: كشورهاي اسلامي مي‌توانند در شرايط جهاني نقش‌آفريني كنند.

رييس قوه مقننه روابط ايران و قطر را نزديك و در سطح بالا توصيف كرد و سياست قطر را يك سياست خردورزانه دانست.

وي افزود: شايد بعضي از كشورها از نقش‌آفريني قطر ناراحت باشند، اما اين نقش آفريني، قطر را به يك كشور سطح بالا در منطقه تبديل كرده‌ است.

رييس مجلس همچنين بر اهميت توجه به مسائل اقتصادي ميان دو كشور تاكيد كرد و افزود: دولت‌ها و مجالس ايران و قطر بايد تسريع كننده اين مسائل خصوصا در زمينه اقتصادي باشند.

رييس مجلس قطر نيز در اين ديدار ضمن ارائه توضيحاتي در مورد روند شكل‌گيري و شرح وظايف مجلس اين كشور، بر هماهنگي بيشتر ميان مجالس ايران و قطر و نيز همكاري‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي تاكيد كرد.

محمد بن مبارك الخليفي گفت: به عنوان كشورهاي اسلامي بايد سطح همكاري‌ها و هماهنگي‌هاي خود را گسترش دهيم تا از اين طريق به حل مسائل مربوط به جهان اسلام كمك كنيم.

رييس مجلس قطر، ايران و قطر را به عنوان حمايت‌كنندگان جدي ملت مظلوم فلسطين دانست و افزود: دو كشور درصدد ايجاد وحدت ميان گروه‌هاي فلسطيني هستند، چرا كه كشورهاي استعماري سياست ايجاد تفرقه در ميان اين گروه‌ها را دنبال مي‌كنند و علاوه بر آن آمريكا، اسرائيل و برخي كشورهاي عربي مانع ايجاد وحدت ميان اين گروه‌ها مي‌شوند.

وي با بيان اينكه از همكاري بين مجالس ايران و قطر در عرصه‌هاي بين‌المللي و منطقه‌اي استقبال مي‌كنيم، روند همكاري‌ها ميان مجالس دو كشور را مؤثر و اثربخش در سطح منطقه دانست.

علي لاريجاني در اين ديدار از همتاي خود براي ديدار از جمهوري اسلامي ايران دعوت كرد.

لاريجاني همچنين در حاشيه ديدار با همتاي قطري خود روابط دو کشور را صميمانه و عميق ارزيابي کرد و گفت: سطح رايزني‌هاي سياسي ما با کشور قطر در بالاترين سطح قرار دارد و نقش اين کشور در مسائل مهم منطقه از برجستگي برخوردار است و ما آن را ستايش مي‌کنيم.

وي خاطرنشان کرد: در زمينه مسائل مهم جهان اسلام نگاه‌هاي دو کشور به هم نزديک است و ما اين نقش را مهم مي‌دانيم.

رييس مجلس با اشاره به مسائل مطرح شده در ديدار با همتاي قطري خود، برخي از اين مسائل که از جمله مشکلات مهم جهان اسلام است را نگران کننده ارزيابي و اظهار كرد: غالبا عوامل بيروني اين مشکلات و بحران‌ها را براي کشورهاي مسلمان دامن مي‌زند.

به گزارش ايسنا به نقل از سايت خانه ملت، وي افزود: اين مساله همگرائي کشورهاي اسلامي و خصوصا پارلمان‌هاي آنها را که با نگاه آزادتري مي‌توانند با رايزني با يکديگر زمينه‌ها و بسترهاي لازم را براي دولت‌ها و مردم کشورهايشان فراهم نمايند، ضروري مي‌سازد.

لاريجاني در خصوص مسائل اقتصادي دو کشور ايران و قطر گفت: با توجه به گرايشي که در ايران وجود دارد و بر اساس قوانين مصوب، بخش خصوصي مي‌تواند فرصت‌هاي خوبي را در قطر به دست آورد و تحرک جدي داشته باشد که اين مساله به نفع کشور قطر نيز خواهد بود.

وي با فراوان ارزيابي کردن زمينه‌هاي استفاده کشور قطر از خدمات مهندسي، ساختماني و تجاري ايرانيان خاطرنشان کرد: مجلس شوراي اسلامي از حضور تجار قطري و سرمايه‌گذاري آنان در حوزه‌هاي نفتي، گازي، هتل سازي و صنعتي در ايران حمايت خواهد کرد.

رييس مجلس با تاکيد بر ضرورت نزديکي اتاق‌هاي بازرگاني دو کشور گفت: اگر در اين حوزه اشکالاتي هم وجود داشت مي‌توان آنها را از طريق سياسي حل نمود.

علي لاريجاني رييس مجلس شوراي اسلامي همچنين در ادامه سفر خود به قطر بعد از ظهر روز دوشنبه در جمع کارکنان سفارت ايران در دوحه، نقش دولت قطر در مسائل منطقه را مفيد ارزيابي کرد و گفت: روابط سياسي بين ايران و قطر بسيار مثبت و خوب است.

وي با اشاره به اين‌که اراده خوبي در جهت گسترش روابط سياسي و اقتصادي با ايران بين مسوولان قطري وجود دارد، افزود: بايد تلاش شود ديدگاه رسانه‌هاي اين کشور به سوي مسائل اقتصادي، فرهنگي و نيز گردشگري سوق پيدا کند.

وي تاکيد کرد: بايد قوه محرکه مسائل اقتصادي دو کشور را فعال کنيم.

لاريجاني با تاکيد بر اين‌که بايد اشکالات و موانع موجود بر سر راه سرمايه‌گذاري را با رايزني رفع نماييم، تصريح کرد: کشورهاي همسايه با توجه به مقتضيات موجود بايد از سرمايه‌گذاري در جهت گسترش روابط اقتصادي استفاده کنند.

رييس مجلس همچنين بر ضرورت رفع موانع سرمايه‌گذاري در بخش‌هاي مختلف از جمله ساختمان سازي تاکيد کرد و گفت: نحوه فعاليت بخش خصوصي و زمينه‌هاي سرمايه‌گذاري آن در داخل و خارج از کشور بايد تدوين شود.

وي با اشاره به اقدامات مجلس شوراي اسلامي در جهت تسهيل امر سرمايه‌گذاري خارجي اظهار كرد: اين نوع سرمايه‌گذاري باعث توسعه و رونق اقتصادي در کشور خواهد شد.

لاريجاني ادامه داد: نبايد بگذاريم ايران در محدوده و حوزه جغرافيايي خود ريسک کند و بايد سهمي از صادرات به کشورهاي ديگر را از آن خود کند.

وي در پايان خواستار گسترش روابط اقتصادي ايران و قطر و رفع موانع موجود در اين زمينه شد.