دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر انتقاد شدید عون از 14 مارس درباره دولت لبنان

میشل عون با انتقاد شدید از رویکرد جریان غربگرای 14 مارس در تشکیل دولت جدید لبنان، تاکید کرد پرونده تشکیل این دولت به خارج از لبنان منتقل شده و ما لبنانی ها هیچ نقشی در تشکیل آن نداریم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه تلویزیونی المنار لبنان، رئیس جریان ملی آزاد لبنان و یکی از متحدان مسیحی حزب الله از اینکه پرونده تشکیل دولت جدید لبنان به خارج منتقل شده و لبنانی ها هیچ دخالتی در روند آن ندارند، به شدت انتقاد کرد.

وی خاطر نشان کرد مطلع شدن از آنچه روی می دهد، مشارکت در تشکیل این دولت نیست که به نظر می رسد تشکیل چنین دولتی در این فضاها آسان نیست.

عون در گفتگو با المنار از کسانی که همواره شعارهای حاکمیت و استقلال سر می دهند سئوال کرد که چرا در برابر دخالت آشکار کشورهای عربی و غربی در روند تشکیل دولت سکوت کرده اند در حالی که با همین شعارها به جنگ مخالفان ( هشتم مارس) می رفتند.

رئیس جریان ملی آزاد لبنان گفت : من از اینکه نقش داخلی به خارج منتقل شده، تاسف می خورم، در حالی که تمام کسانی که مدعی حمایت از حاکمیت و استقلال لبنان بودند و با همین شعارها با ما مقابله می کردند، سکوت کرده اند، اما آشکار شد که فقط ما هستیم که به حاکمیت و استقلال کشورمان پایبند هستیم .

وی افزود : فضاهای کلی در حال حاضر منفی است و لبنانی ها هیچ نقشی در تشکیل دولت خود ندارند .

عون گفت : معتقدم تشکیل دولت لبنان و کمک دولت به تفاهم عربی فی نفسه خوب است، اما اینکه اعراب درباره تشکیل دولت لبنان، تفاهم داشته باشند، پسندیده نیست.

وی در انتقاد از جریان غربگرای 14 مارس که با تکیه بر شعارهای استقلال و حاکمیت، مخالفان موسوم به جریان هشتم مارس را مورد هجمه قرار می دادند، اظهار داشت : آنها همواره شعار حاکمیت و استقلال را سر می دادند و ما را در چارچوب محور شرارت ادعایی خود قرار می دادد در حالی که ما خواهان حاکمیت و استقلال هستیم و می خواهیم که دولت لبنان در کشور و نه خارج از آن تشکیل شود.

خبرنگار المنار پرسید نمایندگان فراکسیون تغییر و اصلاح از عدم مشارکت شما در رایزنی های جاری سخن می گویند، آیا احساس می کنید سناریوی سال 2005 تکرار می شود به این معنا که شما را برای بیرون راندن از ترکیب دولت در تنگنا قرار دهند؟

عون گفت : فقط ما نیستیم که در این روند مشارکت نداریم، بلکه تمام لبنانی ها مشارکت ندارند، زیرا رایزنی ها در خارج از چارچوب لبنانی انجام می شود، مطلع شدن از آنچه در خارج رخ می دهد، مشارکت نیست،

وی خاطر نشان کرد دولتی که در آن مشارکت در تصمیم گیری جایی نداشته باشد، دولت حدت ملی نیست.

عون درباره اینکه آیا بحران تشکیل دولت جدید به درازا خواهد کشید؟ گفت : معتقدم تشکیل دولت در چنین فضاهایی به آسانی امکان ندارد، آنچه برای افکارعمومی مطرح و مهم است، در مذاکرات جایی ندارد، داستان، داستان عدد و ارقام نیست و همیشه دروغ بزرگی، اختلافات سیاسی را پوشانده است.

وی درباره ارزیابی خود از تشکیل دولت جدید خاطر نشان کرد : مسائل خاورمیانه را درک نمی کنم، قطعا آمریکا، فرانسه، عربستان، مصر و سوریه هستند که تمام این کشورها در مسئله لبنان تعامل دارند، اما آیا آنها تعاملشان در این زمینه است که مثلا میشل عون شش وزیر یا پنج وزیر یا حزب الله پنج وزیر یا شش وزیر در دولت داشته باشد؟ درباره چه چیزی تعامل می کنند؟ آیا درباره مسائل دیگری تعامل می کنند؛ این مسائل ثانویه ای که درباره آن توافق می شود، چیست؟ آیا درباره سخنان نتانیاهو و طرح صلح عربی و یا چیز سومی که نمی دانم،تعامل می کنند؟ اگر کسی از این مسائل اطلاعی دارد بفرماید و ماهیت آن را برای ما توضیح دهد و اگر مسئله درباره سهم ما در دولت است، در آن صورت ، داستان بزرگی می شود زیرا مسئله به حضور و حقوق ما مرتبط است و هیچ کس چه بزرگ و کوچک ( در اشاره به کشورهای عربی و غربی از جمله عربستان و آمریکا) ما را از آن محروم کند.

خاطر نشان می شود سعد الدین الحریری رئیس فراکسیون پارلمانی المستقبل شنبه ششم تیر از سوی رئیس جمهور لبنان مامور به تشکیل کابینه شد.

پس از آنکه 86 نماینده پارلمان، سعد حریری را برای تشکیل دولت جدید لبنان نامزد کردند، “میشل سلیمان” با صدور فرمانی، فرزند نخست وزیر فقید لبنان را مامور تشکیل دولت کرد.مامور شدن سعد حریری برای تشکیل دولت جدید لبنان پس از پایان رایزنی های دو روزه میشل سلیمان رئیس جمهوری با مقامات و گروههای مختلف صورت گرفت.