دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر صفار: مشخص نبودن حلال و حرام و خط قرمز

وزير ارشاد گفت: نبايد از ترس زيرزميني شدن توليدات فرهنگي هنري، سطح نظام فرهنگي كشور را در حد سخيف‌ترين تقاضاها پايين آورد، بلكه بايد ذائقه جامعه را به بالاترين سطوح ارتقا داد.

به گزارش روابط عمومي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، «محمدحسين صفارهرندي» روز يكشنبه در جمع اعضاي شوراي شعر و موسيقي دفتر موسيقي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، اظهار داشت: نبايد از ترس زيرزميني شدن توليدات فرهنگي هنري، سطح نظام فرهنگي كشور را در حد سخيف‌ترين تقاضاها پايين آورد، بلكه بايد ذائقه جامعه را به بالاترين سطوح ارتقا داد.

وي يادآور شد: وزارت فرهنگ و ارشاد از اعتلاي سطح فرهنگ و توليدات فرهنگ هنري حمايت مي‌كند و هرجا لازم باشد با پرداخت يارانه خواهد پرداخت و به الگوسازي از كارهاي فاخر و ارزشمند كمك خواهد كرد.

صفارهرندي افزود: اگر چه تسامح در قبال فرهنگ، غيرقابل قبول است اما اين بدان معنا نيست كه راه را بر روي افراد مستعد ببنديم.

وي داشتن علاقه، تخصص، تجربه و تعهد را از لوازم فعاليت هنري در شاخه هاي مختلف برشمرد و گفت: در شرايطي كه براي انجام ابتدايي ترين كارها مانند رانندگي، داشتن مدرك و ، مجوز لازم است جاي تعجب دارد هنگامي كه پاي هنر و مخصوصا موسيقي به ميان مي‌آيد، كساني قائل به هيچ آموزش، تخصص و زمينه علمي نيستند.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با ابراز نگراني از كمرنگ شدن اشعار بزرگان شعر و ادب ايران زمين در توليدات موسيقي كشور گفت: متاسفانه به تدريج شاهد كنار رفتن اشعار بزرگاني همچون حافظ، سعدي، مولوي، عطار و جامي از حوزه موسيقي كشور و جايگزيني شبه شعر و ترانه‌هاي بي‌معنا، بدون عمق و محتوا هستيم.

صفارهرندي، مشخص نبودن مرز حلال و حرام و خط قرمزها در حوزه موسيقي را از جمله نگراني‌ها و دغدغه‌هاي دست‌اندركاران و علاقه مندان به هنر موسيقي عنوان كرد و گفت: خوشبختانه مدتي است رهبر معظم انقلاب اسلامي، مبحث موسيقي و غنا را عنوان درس خارج قرار داده‌اند كه اميد است با ارشادات فقهي ايشان، از اين پس بسياري از ابهامات در حوزه موسيقي جاي خود را به روشني و شفافيت دهد.

وي مشرب فقهي رهبر معظم انقلاب در باب فرهنگ و هنر را بسيار باز، اصولي و عميق و مايه دلگرمي فعالان اين عرصه توصيف كرد.

فرهنگ و ارشاد اسلامي با بيان اينكه پاسداشت هويت ملي با خوشه چيني از خرمن دانش و تجربه ديگران هيچ منافاتي ندارد تصريح كرد: مي‌توانيم يافته‌هاي ارزشمند و مثبت ديگران را بگيريم و پس از بومي سازي در كشور ، حتي دوباره به خود آنها بازگردانيم.

بنا بر اين گزارش، اين ديدار با حضور «محمدحسين ايماني‌خوشخو» و «محمدعلي خبري» در معاونت هنري وزارت ارشاد انجام شد.