دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر موافقت 6 کشور اروپا با فراخوانی سفرا از ایران

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید به اینکه ایران تسلیم باج خواهی ها و تهدیدات غرب نخواهد شد، گفت که اسناد و اطلاعات محکمی درباره مداخله غربی ها در امور داخلی ایران در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری وجود دارد.

حجت الاسلام و المسلمین “حسین سبحانی نیا” یکشنبه شب در برنامه “من طهران” (از تهران) شبکه خبری (العالم) در عین حال از روابط حسنه ایران با کشورهای اروپایی براساس احترام متقابل استقبال کرد و افزود:تنش اخیر در روابط ایران و اروپا در پی دخالت کشورهای غربی در امور ایران درانتخابات ریاست جمهوری به وجود آمد و تهران اسناد محکمی درباره اقدام دولت انگلیس برای دامن زدن به بحث و جدل های انتخاباتی در ایران از طریق رسانه های گروهی خود بویژه بی بی سی در اختیار دارد.

وی تصریح کرد: هشدارهای ایران به لندن برای دست برداشتن از دخالت در امور ایران فایده ای نداشت و حتی برخی از کارمندان محلی سفارت انگلیس درجریان بحث و جدل های انتخاباتی درحالی که اقداماتی مغایر با اصول دیپلماتیک انجام می دانند، بازداشت شدند.

نماینده نیشابور در مجلس خاطرنشان کرد که کارمندان محلی سفارت انگلیس شهروندان ایرانی هستند و ایران حق دارد آنها را بازداشت کند.

سبحانی نیا اظهار داشت: پارلمان ایران گزارش مفصلی به همراه تصاویر و اسنادی محکم از وزارت امور خارجه ایران درباره دخالت سفارت انگلیس در حوادث بعد از انتخابات دریافت کرد وبرهمین اساس نیروهای امنیتی ایران نه نفر از آنها را بازداشت کردند.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه هشت نفر از این افراد آزاد شده اند ، گفت که نهمین نفر نیز شاید بعد از پایان مراحل قانونی آزاد شود.

وی تاکید کرد: اسناد ، اطلاعات و گزارش های محکمی درباره زمینه سازی برخی از سفارتهای غربی از چند روز قبل از انتخابات برای دخالت وجود دارد و شماری از دیپلماتهای غربی در بعضی از محافل از احتمال وقوع ناآرامی ها در خیابان ها سخن گفته و به مشارکت دانشجویان در این ناآرامی ها اشاره کرده بودند.

سبحانی نیا تصریح کرد: این گمانه زنی نبود بلکه در جلسه های خاصی مطرح شد و نشان داد انگلیس در قبال ایران حسن نیت ندارد بویژه اینکه کارنامه این کشور در زمینه دخالت در امور ایران سیاه است.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت:مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری اخیر ایران حماسه ای بود که فرزندان ملت ایران آفریدند و طبیعی است که در چنین فرآیند دموکراتیک و رقابت سخت و دشواری بحث و جدل های انتخاباتی روی دهد اما غرب با نیروهای ضد انقلاب و نظام همراه و هماهنگ شد.

وی درباره اشاره ضمنی اتحادیه اروپا به احتمال فراخوانی سفرای خود از تهران در واکنش به بازداشت کارمندان محلی سفارت انگلیس در تهران ، تاکید کرد: ایران در برابر تهدیدات و اشاره های ضمنی اروپا عقب نشینی نخواهد کرد و تحت فشار، بازداشت شدگان را آزاد نخواهد کرد و برخورد با آنها براساس قانون خواهد بود.

سبحانی نیا افزود:کارمندان محلی سفارت های خارجی از مصونیت دیپلماتیک برخوردار نیستند و تابع قوانین کشورشان هستند.

نماینده مردم نیشابور درمجلس، غرب را به سوء استفاده از این بحران برای باج خواهی از ایران و گرفتن امتیازات در پرونده های مختلف متهم و تاکید کرد که ایران به قوانین و قواعد بین المللی پایبند است اما به هیچ کشوری اجازه نخواهد داد در امور داخلی خود دخالت کند و با این کشورها براساس قانون برخورد خواهد کرد.

وی تصریح کرد: ایران باتوجه به انتخابات حماسی اخیر قوی تر از گذشته خواهد بود چرا که این انتخابات به منزله تایید نظام جمهوری اسلامی بود و ایران در برابر چنین باج خواهی ها و تحریک ها از سوی هر طرفی که باشد ، تسلیم نخواهد شد.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه حمایت مردم ایران از نظام خود ، عزت و کرامت مردم و جمهوری اسلامی را در جهان تقویت می کند ، از روابط حسنه با کشورهای اروپایی در همه سطوح براساس احترام متقابل استقبال کرد و گفت: پشتوانه احمدی نژاد و دولت جدید وی آرای 40 میلیون نفری است که همگی به نظام جمهوری اسلامی رای دادند.

سبحانی نیا به ریاست دوره ای سوئد بر اتحادیه اروپا اشاره کرد و افزود: برخی از کشورهای اروپایی به درخواست لندن برای فراخوانی سفرا از تهران پاسخ نداده اند و حتی فقط شش کشور با فراخوانی سفرای ایران در کشورهای خود در اعتراض به بازداشت کارمندان سفارت انگلیس در تهران موافقت کردند.
نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد:هر کشور اروپایی منافعی در روابط با ایران دارد که نمی تواند آن را نادیده بگیرد و باید آن را حفظ کند و ایران نیز براساس موضعی که هر یک از کشورهای اروپایی اتخاذ کند، در قبال آنها موضعگیری خواهد کرد.

منبع: پارلمان نیوز