دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر اعتراض 30 شخصیت به صداوسیما به خاطر مناظره

رئیس رسانه ملی در نشست سراسری مسئولان و مدیران مراکز صداوسیما در سراسر کشور، ضمن تبیین تأثیر تعیین کننده رسانه ملی در حضور شگفت‌انگیز ملت در انتخابات ریاست جمهوری، به مسئولیت سنگین صداوسیما در کنترل حوادث پس از انتخابات اشاره و تأکید کرد: تقویت وحدت و انسجام ملی و برخورد صادقانه با دولت برای فراهم کردن زمینه حل مشکلات و مسائل همه مردم در دستور کار جدی رسانه ملی قرار دارد.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، عزت‌الله ضرغامی در سیزدهمین نشست سراسری مدیران سازمان صدا و سیما با اشاره به عملکرد این سازمان در انتخابات دهم ریاست‌جمهوری افزود: تجربیات ارزنده رسانه ملی در دوره‌های مختلف انتخابات و اتکا به تئوری های علمی و حرفه ای، مدل و الگوی رسانه‌ای خوبی برای دوران انتخابات پدید آورده است که در انتخابات اخیر ریاست جمهوری نیز با توجه به شرایط و ملاحظات خاص این دوره، بر اساس همین مدل عمل شد.

رئیس سازمان صدا و سیما حضور 85 درصدی مردم را در انتخابات، افسانه‌ای، استثنایی و شگفت انگیز خواند و گفت: عظمت حضور مردم در روز 22 خرداد به گونه‌ای بود که هیچ‌کس در داخل یا خارج نتوانست به اصل این حضور خدشه‌ای وارد کند.

آقای ضرغامی با اشاره به قدردانی صمیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی از رسانه ملی در انتخابات ریاست جمهوری گفت: این فعالیت‌های افتخارآفرین متکی بر روندی علمی، منطقی و حرفه ای بود که در آستانه انتخابات با نوآوری هایی، نظیر مناظره به اوج خود رسید.

وی اضافه کرد: رسانه ملی ماه ها قبل از ایام تبلیغات انتخابات بر خلاف برخی تحلیل های غلط و بعضی بی مهری ها و به دلیل تحقق خواسته رهبر معظم انقلاب اسلامی یعنی حضور حداکثری مردم به پوشش خبری برنامه های نامزدهای احتمالی پرداخت.

رئیس رسانه ملی حضور برنامه ریزی شده، متنوع و جذاب همه بخش های صدا و سیما را در روند انتخابات مورد اشاره قرار داد و گفت: در پرتو فضای رقابتی ایجاد شده در رسانه ملی اولین بار همه نامزدها با حضور در استودیوهای تلویزیونی و رادیویی، از همه ظرفیت های ایجاد شده استفاده کردند و حتی از یک دقیقه از فرصت های رسانه ای خود چشم پوشی نکردند.

رئیس رسانه ملی افزود: در مستند انتخاباتی نامزدها نیز بر خلاف دوره های قبل حتی یک فریم تصویر و یک ثانیه مطلب نیز حذف نشد.

ضرغامی برگزاری مناظره‌های زنده را ابتکار مهم رسانه ملی برای پرشور کردن انتخابات دانست و گفت: به خاطر اینکه کسی احساس نکند که صدا و سیما به دنبال سانسور حرف‌های نامزدها یا جهت دادن به مناظره‌هاست، فضای مناظره‌ها در اختیار نامزدها قرار گرفت که البته به علت حرف‌هایی که در مناظره‌ها زده شد، بیش از سی شخصیت حقیقی و حقوقی به صدا و سیما نامه نوشتند و شکایت کردند.

رئیس سازمان صدا و سیما با اشاره به پایبندی کامل مردم به قانون منع تبلیغات انتخاباتی در 24 ساعت مانده به انتخابات گفت: در روز انتخابات صدا و سیما با همه توان به میدان آمد و ملت نیز با حضور تحسین برانگیز خود پایبندی به نظام و انقلاب و ایران را نشان داد.

آقای ضرغامی به تمدید مهلت و زمان انتخابات اشاره و اعلام کرد: در آخرین دقایق مانده به پایان آخرین مهلت تمدید شده زمان رأی گیری، رهبر معظم انقلاب به علت حساسیت ویژه ایشان به حضور حداکثری مردم به صدا و سیما پیام دادند که تا هر زمان که مردم در شعب اخذ رأی حضور دارند باید از آنها اخذ رأی شود که رسانه ملی نیز این موضوع را اعلام کرد.

علت اعلام نتایج انتخابات از نیمه شب 22 خرداد موضوع دیگری بود که رئیس سازمان صدا و سیما در جمع مدیران رسانه به آن پرداخت.

ضرغامی در این زمینه گفت: همان گونه که برخی رسانه‌های خارجی نیز اعلام کردند به علت رایانه‌ای شدن تجمیع آراء امکان شمارش و اعلام نتایج از حداکثر دو ساعت پس از رأی‌گیری وجود داشت به همین دلیل رسانه ملی نتایج آراء را از نیمه شب 22 خرداد به تدریج اعلام کرد.

رئیس صدا و سیما درباره شبهه پوشش فعالیت‌های دولت در ایام انتخابات نیز گفت: این مسأله قانونی است و در همه دوره های انتخابات ریاست جمهوری وجود داشته است ضمن این که صداوسیما در هفته‌های منتهی به انتخابات پوشش فعالیت‌های معمول و حتی طرح‌های عمرانی دولت را بسیار کم کرد که با انتقاد دولت نیز روبه‌رو شد.

آقای ضرغامی با تشکر صمیمانه از همه بخش‌های سیاسی، سیما، رادیو، حوزه‌های پژوهشی از جمله حوزه نظرسنجی، بخش‌های پشتیبانی و بخش فنی گفت: در بخش فنی با شروع زمان تبلیغات با یک اقدام جدی خرابکارانه مواجه شدیم که سیگنال‌ها و فرکانس‌های ورودی ما به ماهواره اینتل ست را عملاً نابود می‌کرد و شبکه‌های ما را در مناطق مختلف کشور از کار می‌انداخت اما با تمهیداتی که اندیشیده شد این مشکل نیز به یاری پرودگار و تدبیر همکاران فنی حل شد.

رئیس رسانه ملی در بخش دیگری از سخنان خود به حوادث پس از انتخابات مانند بیانیه ها، راهپیمایی ها، آشوب ها و حمایت های خارجی از اغتشاشات اشاره کرد و گفت: اگر این حوادث رخ نمی داد عظمت حضور ملت در 22 خرداد همه جهان را به تعظیم در مقابل ایران وا می داشت اما این حوادث شیرینی پیروزی عظیم ملت ایران را تلخ کرد.

ضرغامی به حضور همه جانبه رسانه های غربی و دشمنان انقلاب در تهییج اغتشاشات اخیر و تلاش برای ایجاد انقلاب مخملین اشاره کرد و گفت: دشمنان همانطور که رهبر انقلاب فرمودند ملت ایران را نمی شناسند.

رئیس رسانه ملی در بیان مسئولیت‌های سنگین رسانه در حوادث پس از انتخابات گفت: تلاش گسترده برای رفع شبهات و بازگویی مکرر پاسخ به شبهات اولین وظیفه مهمی بود که شبکه خبر و دیگر شبکه ها در این زمینه با دعوت از حداقل صد شخصیت حقیقی و حقوقی این مسئولیت را به خوبی انجام دادند.

ضرغامی همچنین مسئولیت تبیین جدا بودن مردم از آشوبگران و آرام بخشی در جامعه را از دیگر وظایف سنگین و انحصاری رسانه ملی بیان کرد و گفت: وظیفه دیگر رسانه ملی مقابله با اقدامات رسانه های مجازی و خارجی و روشنگری در این زمینه بود که همه این وظایف نیز به خوبی انجام شد.

رئیس سازمان صدا و سیما با اشاره به ضرورت تحلیل همه جانبه حضور تاریخی ملت در انتخابات و مسائل و حوادث پس از آن اعلام کرد: رسانه ملی در آینده نزدیک با حضور نمایندگان همه گروه ها و جریانات سیاسی به این اقدام مهم خواهد پرداخت.

رئیس رسانه ملی در جمع بندی عملکرد صدا و سیما در قبل و پس از انتخابات گفت: رسانه ملی به لطف پروردگار و تدبیر و همت همه مدیران و کارکنان از یک امتحان بسیار پیچیده و مهم سربلند بیرون آمد.

وی همچنین به طور ویژه از تلاش اعضای ستاد انتخابات سازمان به ویژه آخوندی معاون سیاسی، بوالی رئیس واحد مرکزی خبر، و زابلی زاده رئیس شبکه خبر قدردانی کرد.

آقای ضرغامی در تبیین دستور کار رسانه ملی در شرایط فعلی به آرامش موجود اشاره کرد و گفت: رسانه ملی در این شرایط دو وظیفه مهم را بر عهده دارد؛ 1- ایجاد وحدت و انسجام ملی در جامعه 2- برخورد صادقانه با دولت و فراهم آوردن زمینه لازم برای تلاش بیشتر دولت به منظور تأمین مطالبات و نیازهای عمومی و منطقی مردم.

رئیس سازمان صدا و سیما با اشاره به آرای بسیار خوب مردم به رئیس جمهور کشور گفت: این آرای عظیم افتخار بزرگی برای آقای احمدی نژاد به شمار می رود تا به عنوان رئیس جمهور همه ملت ایران به تلاش بیشتر برای حل مشکلات موجود بپردازد.

آقای ضرغامی با اشاره به مطرح بودن بحث کابینه جدید آقای احمدی نژاد در جامعه گفت: آمادگی داریم که فضای تصمیم گیری درباره وزیران پیشنهادی را به سطح جامعه تعمیم دهیم و با بررسی مسائل مختلف مربوط به انتخاب وزیران در برنامه هایی با حضور موافقان و مخالفان، راه را برای تصمیم گیری رئیس جمهور محترم هموارتر کنیم.

رئیس سازمان صدا و سیما، حضور کارشناسان مختلف را در برنامه‌های مرتبط با حوزه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی برای اعتمادسازی بیشتر مفید توصیف کرد و با تأکید بر لزوم انعکاس وسیع تر دیدگاه ها و نظرهای مردم در صدا و سیما گفت: در حال تدوین برنامه های پنج سال آینده هستیم تا در پرتو راهبردها و شیوه های جدید ضریب موفقیت رسانه ملی را در ادای مسئولیت های سنگین افزایش دهیم.

آقای ضرغامی همچنین با اشاره به در پیش بودن ماه مبارک رمضان اعلام کرد: با بررسی نقاط ضعف و قوت برنامه‌های رمضان گذشته، برای ماه مبارک امسال برنامه‌های ویژه‌ای تدارک دیده شده است.