دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر پیام‌های راهبردی رهبر انقلاب برای جریان‌ها و فعالان سیاسی

سخنان رهبر انقلاب در جمع اقشار گوناگون، پیام‌های بسیاری برای جامعه فرهنگی و سیاسی کشور داشت؛ این پیام‌ها را می‌توان با محوریت حفظ اتحاد در جامعه و شناخت عمیق‌تر از دوست و دشمن و همچنین نسبت بیگانگان با مسائل داخلی کشورمان، دقیق‌تر و عمیق‌تر درک کرد؛ موضوعی که «» در ادامه با اشاره به فرازهایی از سخنان ایشان سعی در بیان برخی از آنها دارد.
به گزارش خبرنگار «»، رهبر انقلاب در فرازی از سخنانشان به مناسبت جشن ولادت امام علی (ع) به وضعیت کنونی جامعه و فضای پس از انتخابات با محوریت حفظ وحدت پرداختند و بیان داشتند:
اين مسأله را ملت ايران هم بايد توجه داشته باشند. ما يك ملت متحديم؛ اسلام ما را متحد كرد؛ انقلاب ما را بيدار كرد؛ دل‌هاى ما را به هم نزديك كرد؛ انگيزه‏هاى ما را در هم تنيده كرد؛ به هم پيوند زد؛ شديم يك مشت محكم و مقتدر در مقابل دشمنان نظام اسلامى و دشمنان اسلام و مسلمين و دشمنان ايران. دشمنان منتظرند اين اتحاد كلمه را به هم بزنند؛ بين مردم ايجاد نفاق كنند؛ ايجاد اختلاف كنند؛ برادران را در مقابل هم قرار بدهند؛ بايد ملت ايران هشيار باشد.
در همين قضاياى انتخابات پرشور بيست و دوم خرداد كه يك حركت عظيمى از ملت ايران بود، كار بزرگى انجام گرفت. اين حضور چهل ميليونى تقريباً در پاى صندوق‌هاى رأى، يعنى نسبت 85 درصدى كسانى كه مي‌توانستند شركت كنند، در دنيا جزو رقم‌هاى بى‏نظير است. اين خيلى براى ملت ايران آبرو ايجاد كرد، خيلى اقتدار براى اين ملت بزرگ آفريد؛ براى انقلاب آبرو شد؛ نشان داد كه انقلاب پس از گذشت سى سال، اينجور قدرت و توانایى به صحنه آوردن مردم را دارد. دشمنان دست به كار شدند، بين مردم اختلاف بيندازند، تا حدودى هم موفق شدند. ليكن ملت بايد حركت دشمن را خنثى كند.سياست نظام جمهورى اسلامى، سياست روشنى است. رقابت در بين نامزدهاى رياست جمهورى به نگاه ما، به عقيده ما، يك رقابت درون‏خانوادگى است، گاهى به عصبانيت هم ميكشد. دو برادر هم ممكن است داخل خانواده در مقابل هم قرار بگيرند؛ به دشمن چه ربطى دارد؛ به بيگانه چه ربطى دارد. بيگانگانى كه در اين قضيه در سطوح مختلف سياسى و تبليغاتى وارد اين ميدان شدند، نيتشان ايجاد شقاق و اختلاف بود؛ ايجاد شكاف بود. بعضى از سران كشورهاى غربى در سطح رئيس جمهور و نخست وزير و وزير خارجه و مسئولان گوناگون، صريحاً در مسأله داخلى ملت ايران دخالت كردند. به شما چه؟
چرا در ماجرایى كه مربوط به ملت ايران است، دخالت مي‌كنيد؟ دخالت مي‌كنند، بعد هم مي‌گويند ما دخالت نمي‌كنيم؛ پس دخالت معنايش چيست؟ تشويق اغتشاشگرى دخالت نيست؟ مردم ايران را اغتشاشگر معرفى كردن، دخالت نيست؟ اهانت نيست؟ دو دسته، يك دسته به يك نامزد، يك دسته به يك نامزد ديگر رأى دادند، اكثريت و اقليتى هست، قواعدى هست، آن كسانى كه نامزدشان رأى نياورده، طبيعى است افسرده باشند، اوقاتشان تلخ باشد؛ اما اين معنايش اغتشاش نيست؛ اينها اغتشاشگر نيستند.
اغتشاشگر يك عده معدودى هستند؛ همان‌هایى كه بودجه تصويب شده بعضى از دولت‌هاى غربى را براى ايجاد اختلاف در داخل ايران مصرف مي‌كنند، آنها اغتشاشگرند. در رسانه‏هاى آمريكایی و اروپایی ـ كه غالباً تحت سلطه صهيونيست‌هايند و از بن دندان دشمن ملت ايران و دشمن اسلام و دشمن نظام جمهورى اسلامى‏اند ـ اينجور وانمود مي‌كنند كه جمعى از ملت ايران اغتشاشگرند.
این بخش از سخنان رهبری، پیام‌ها و نکات قابل تأمل بسیاری در خود داشت، تأکید بر داخلی و درون خانوادگی بودن موضوع انتخابات و قایل شدن مرز دقیقی میان اغتشاشگران و آنانی که از نتیجه حاصله و رای نیاوردن نامزد مورد علاقه‌شان ناخرسندند و در ادامه تأکید ایشان بر حفظ اتحاد و همدلی مردم، اما آنچه قابل تامل و توجه عمیق تر است، کمک همه جریان‌ها، افراد و مسئولان برای حفظ این وحدت و همچنین نوع تعامل با افراد ناخرسند از نتیجه انتخابات است.
همانگونه که رهبر انقلاب فرمودند، حساب عموم مردم از اغتشاشگران جدا بوده و این عده اندک اغتشاشگر که از بیرون از مرزها تغذیه فکری و مالی می‌شوند، نیز تعداد اندکی هستند؛ بنابراین، انتظار می‌رود برخورد با سایر افرادی که در این دایره نمی‌گنجند و از عموم مردم به شمار می‌روند، شکل و سیاقی متفاوت داشته باشد. طبیعی است رهبری همواره اصول و چهارچوب‌ها را بیان می‌دارند و این مجموعه‌های اجرایی، تقنینی و قضایی هستند که باید آنها را در جامعه جاری سازند. هم‌اکنون موضعگیری‌های تند از سوی برخی از افراد و تلاش برای ایجاد خطی که بخشی از جامعه را از بخش دیگر جدا می‌کند کاملا محسوس است و این مغایر با فرمایشات رهبری است.
در دیگر سوی نوع برخورد‌ها با افراد معترض، در بسیاری از موارد ناقض حقوق انسانی و مدنی آنها و بعضا غیر محترمانه بوده است و یا برخی بازداشت‌ها بیش از اندازه معمول به درازا کشیده؛ اینها همه مواردی است که به تقویت اتحاد مورد اشاره ضربه می‌زند.
رهبر انقلاب آشکارا مشخص کردند، آنانی که از دیگرانی در آن سوی مرزهای ایران دستور می‌گیرند و حمایت می‌کنند اغتشاشگرند؛ بنابراین، جا دارد هرچه زودتر نسبت تمایز این افراد با کسانی که در چهارچوب انقلاب و با پذیرفتن اصول آن، به فرموده ایشان وارد نوعی دعوای خانوادگی شده‌اند، تمایز قایل شده و نسبت به روشن شدن وضعیت برخی از فعالان سیاسی و مدنی که با هیچ منطقی در این دایره محدود قرار نمی‌گیرند، اقدامی عاجل صورت گیرد و چه بسا در مواردی که تعدی شده یا به اشتباه برخوردی صورت گرفته دلجویی شود.
رهبر انقلاب در ادامه سخنان خویش تأکید کردند که: ما اخطار مي‌كنيم؛ ملت ايران به سران بعضى از كشورها كه سعى مي‌كنند از يك مسأله داخلىِ كشورمان عليه ملت ايران استفاده كنند، اخطار مي‌كند: حواستان جمع باشد، ملت ايران عكس‌العمل نشان مي‌دهد.
اولاً اين را همه بدانند، سران كشورهاى استكبارى بدانند، مداخله‏گرانِ فضولِ در مسائل جمهورى اسلامى بدانند: ملت ايران بين خودشان اگر اختلاف هم داشته باشند، وقتى پاى شما دشمنان ملت ايران به ميان بيايد، همه با هم متحد مي‌شوند؛ يك دست واحد، يك مشت محكم عليه شما مي‌شوند.
اينجور نيست كه شما خيال كنيد وقتى از يك جريانى به خيال خودتان دفاع كرديد، حمايت كرديد، اين جريان به شما متمايل خواهد شد؛ ابداً. ما سى سال تجربه داريم؛ سى سال اين ملت در حافظه خود دشمنى‏هاى شما را ثبت كرده است؛ ضبط كرده است. ملت مي‌فهمد شما چكار مي‌خواهيد بكنيد، چكار داريد ميك‌نيد. اسم بعضى‏ها را مى‏آورند به عنوان اينكه ما مدافع آنها هستيم؛ دروغ مي‌گويند؛ مدافع آنها هم نيستند؛ قصدشان ايجاد اختلاف است، قصدشان ايجاد بدبينىِ ملت ايران و نخبگان ايران نسبت به يكديگر است؛ دروغ مي‌گويند.
آنچه در دل‌هاى پركينه آنها وجود دارد، اين است كه آرزو مي‌كنند اين نظام مستقل، اين مجد و عزتِ سربرافراشته از اين كشور كه در مقابل زورگویی‏هاى آنها ايستاده، نباشد. آرزوى آنها اين است. اينجور نيست كه در نظام جمهورى اسلامى با زيدى خوب باشند، با عمرى بد باشند؛ نه. هر كسى كه به اين نظام پايبند است، هر كسى كه به اين قانون اساسى پايبند است، هر كسى كه به آرمان‌هاى ملت ايران پايبند است، از نظر آنها دشمن است. آنها مي‌خواهند جمهورى اسلامى نباشد، يك نظام دست نشانده مطيعِ منقادِ در مقابل آنها، مجدداً مثل دوران گذشته، در اين كشور پا بگيرد. آنها دنبال اينند. اين خواب آشفته باطل آنهاست.
سى سال تجربه ايستادگى نظام جمهورى اسلامى هنوز بيدارشان نكرده است. تودهنى‏هایی كه اين ملت به سران زورگو و متجاوز آنها زده‏اند، اينها را به خود نياورده است، به هوش نياورده است؛ هنوز در كشور ما و در ملت ما، اينها طمع دارند. اشتباه مي‌كنند؛ اشتباه مي‌نند. چوب اين اشتباه خودشان را هم خواهند خورد بلاشك.
ما اين اظهارات خصمانه را اين رفتارهاى خصمانه را از اين دولتها محاسبه خواهيم كرد، اينها را در حسابشان خواهيم نوشت؛ اين را بدانند. در آينده روابط و تعامل جمهورى اسلامى با اين مداخله‏گرها، اين رفتار تأثير منفى خواهد داشت؛ بلاشك؛ اين را بدانند، بفهمند. ملت ايران ملتى نيست كه زور را تحمل بكند. ملت ايران، ملت مقتدرى است. نظام جمهورى اسلامى، نظام ريشه‏دار و تثبيت شده است. مسئولين جمهورى اسلامى اگر صد تا هم با هم اختلاف داشته باشند، در ايستادگى در مقابل دشمن، در حفظ استقلال اين كشور، همه با هم يك كلام و يك دستند. اين را دشمنان بدانند؛ خيال نكنند كه مي‌توانند بين ملت انشقاق بيندازند.
شاید یکی از مهمترین موضوعاتی که رهبر انقلاب در سخنان خود بدان اشاره داشتند، این است که هیچ وقت جریان‌های شناخته شده درون نظام حاضر نیستند، با حمایت ظاهری بیگانگان به این اعلام حمایت متمایل شده و از چهارچوب انقلاب خارج شوند؛ البته در سوی دیگر باید به این موضوع هم اشاره کرد که برخی جریان‌های داخلی نیز نباید از این مسأله استفاده سوء نموده و به صرف حمایت یک شخص یا کشور خارجی از جریانی داخلی، ولو منتقد  آنها، برچسب عامل بیگانه بزنند زیرا این رویه در درازمدت آثار مخربی برای کشورمان خواهد داشت و سبب خواهد شد بیگانگان در مواردی با پیام اشتباه برای حذف نیروهای اصیل انقلاب از این حربه استفاده نمایند.
ایشان در فرازی دیگر از سخنان خود فرمودند: مردم هشيارند، نخبگان هشيارند. متأسفانه افراد معدودى دل به اينها مي‌سپارند و از فريب آنها فريب مي‌خورند. فريب خوردن اينها هم علامت‌هاى غلط به آنها مي‌دهد، آنها هم به نوبه خود فريب علامت‌هاى اينها را مي‌خورند. ملت هشيار است و هشيار باشد. من توصيه‏ام به همه ملت ايران اين است:
امروز بيشتر از همه چيز براى ما هشيارى لازم است، شناخت دوست و دشمن لازم است. مبادا دوست را با دشمن اشتباه كنيد؛ مبادا دوست و دشمن را مخلوط كنيد؛ مبادا رفتارى كه با دشمن بايد داشت، با دوست انجام بدهيد. اين، خطاب به همه جناح‌هاست.
نظام اسلامى با اخلالگران در امنيت مردم طبعاً برخورد مي‌كند. اين، وظيفه نظام است. نظام اسلامى اجازه نمي‌دهد كه كسانى دستخوش فريب و توطئه دشمن بشوند، زندگى مردم را خراب كنند، آسايش مردم را به هم بزنند، جوان‌هاى مردم را تهديد كنند. فرزندان اين كشور عزيزند؛ همه عزيزند. نظام اين اجازه را نخواهد داد؛ اما اين را هم بايد همه توجه داشته باشند:
مبادا دشمن را با دوست اشتباه بكنيم. دوست را به خاطر يك خطا به جاى دشمن بگيريم و از آن طرف يك عده‏اى هم دشمن خونى و معاند را دوست فرض كنند، به حرف او گوش كنند، توجه بدهند.
اين فتنه‏هایی كه دشمن بر پا كرده بود، اميد بسته بود كه شايد بتواند از اين آب گل‏آلود ماهى بگيرد. بحمداللَّه اين فتنه‏ها تمام شد. هر فتنه‏اى در مقابل حق، در مقابل ملت هشيار از بين خواهد رفت؛ گرد و غبار فرو خواهد نشست. هميشه همين جور است.
حواشىِ ايجاد شده به وسيله يك عده دشمن، يك عده غافل، از بين مي‌روند، متن قضيه باقى مي‌ماند. متن قضيه اين است كه در يك انتخابات پرشكوه، تقريباً چهل ميليون نفر از ملت ايران شركت كرده‏اند. اين، متن قضيه است؛ اين، حقيقت قضيه است. چهل ميليون، بعد از گذشت سى سال از انقلاب، اعتماد خود را به نظام، اميدوارى خود را به آينده با اين حضورشان نشان دادند. اين، مي‌ماند.
تأکید جدی رهبر انقلاب به همه جناح‌ها و جریان‌های سیاسی مبنی بر اینکه مبادا دشمن را با دوست اشتباه بكنيم، حکایت از احتمال خلط این موضوع از سوی برخی افراد و جریان‌ها در حوادث اخیر دارد. به نظر می‌رسد تدقیق بیشتر در اینکه در واقع دشمنان نظام تنها در همان دایره محدود فرمان بگیران از خارج قرار دارند و آنانی که در چهارچوب نظام عمل می‌کنند، حال احیانا تندروی‌ها یا کندروی‌هایی در برخی مسائل داشته باشند نباید دشمن نامیده شوند، دغدغه‌ای جدی است که باید مد نظر همگان واقع شود.متن کامل بیانات رهبر انقلاب را اینجا بخوانید.