دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر روزهاي سخت فوتبال فرانسه و دومنك

عجيب است كه به رغم ادامه يافتن نتايج بد تيم ملي فوتبال فرانسه، مربيگري ريموند دومنك در اين تيم همچنان ادامه دارد و عجيب‌تر آن كه ژان پي‌ير اسكاله‌ته رئيس فدراسيون فوتبال اين كشور اعتقاد دارد راه جبران مافات و جلب رضايت مردم فرانسه، پيروز شدن فرانسوي‌ها در تمامي 5 مسابقه باقي مانده خود در گروه انتخابي مربوط در دور مقدماتي جام جهاني 2010 و صعودي قاطعانه به مرحله نهايي است تا از اين طريق آبي‌ها اعتبار و غرور خود را بازيابند.

به نوشته ایران؛ يكي از بدترين و بحث برانگيزترين نتايج تيم ملي فرانسه در مسابقات اخير اين تيم شكست خانگي 0-1 در مقابل نيجريه در ديداري دوستانه بود. در پي آن درخواست‌ها براي بركناري دومنك از پست هدايت تيم ملي باز تبديل به يك موج و روند فراگير شد ولي همانطور كه حذف رقت‌انگيز خروس‌ها از دور نهايي جام ملت‌هاي اروپا 2008 باعث بركناري دومنك نشد، آن واقعه هم لطمه‌اي غيرقابل جبران را به سرمربي آنان وارد نكرد.

هرچه هست مردان فرانسه اينك با 8 امتياز فاصله نسبت به صربستان صدرنشين شگفتي‌ساز گروه هفتم انتخابي اروپا خود را از صعود مستقيم به دور پاياني جام جهاني نوزدهم دور مي‌بينند و حتي اگر دو ديدار عقب افتاده خود را ببرند، باز اطميناني به جبران ضايعات اخير در فوتبال ملي فرانسه نيست.

با اين حال اسكاله‌ته مي‌گويد: «براي ما هنوز 5 ديدار در اين گروه باقي مانده و اين به معناي احتمال جمع آوري 15 امتياز در ميادين بعدي است. اگر مي‌خواهيم مردم را دوباره شادمان و شرايط فوتبال فرانسه را توأم با خوشبيني كنيم، بايد تمامي اين 15 امتياز را بگيريم و يا حداقل به 12 پوئن برسيم. اگر به دستاورد اول برسيم، بدون نياز به نتايج مسابقات ساير تيم‌ها صعودمان را قطعي خواهيم كرد و هرچيزي كمتر از آن ما را وابسته به نتايج ساير بازيها خواهد كرد كه تدبير ريسك آميزي خواهد بود. يك مشكل عمده ما توقعات فراواني است كه نسبت به تيم ملي فرانسه در جامعه به وجود آمده است. از آن جا كه اين نسل در سال‌هاي 1998 و 2000 قهرمان جهان و سپس قهرمان اروپا شد. حالا همه توقع دارند كه نسل فعلي نيز همان كارها را بكنند و به افتخاراتي از همان دست برسند كه اين طبعاً غيرممكن است. اگر مطبوعات فرانسه آن قدر واقع‌بين بودند كه براساس توانايي‌هاي نسل فعلي برنامه بدهند و توقع ايجاد كنند، شايد ما مشكلات كنوني را نمي‌داشتيم اما برخورد آنها دقيقاً خلاف اين روند بوده و طوري مطلب مي‌نويسند كه انگار ما هنوز قهرمان جهانيم. البته ما با خود فوتبالدوستان فرانسه هم مشكل داريم زيرا به محض اين كه مسابقه‌اي شروع مي‌شود، توقع دارند كه وقايع سال‌هاي طلايي فوتبال ما تكرار شود. آنها طبعاً به جام‌جهاني 2006 نيز، زماني كه نايب قهرمان رقابت‌هاي آلمان شديم، فكر مي‌كنند و در كمترين حالت نيز تكرار همان افتخار را از ما مي‌طلبند، حال آن كه هميشه نمي‌توان در يك سطح ظاهر شد.»

ولي اسكاله‌ته در يك تخمين زني صحيح‌تر معتقد است كه اعتراضات و انتقادات از دومنك به اين زوديها و به اين آساني‌ها تمام نخواهد شد زيرا نتايج تيم ملي فرانسه به سرعت به سوي بهبودي و اعتلا نخواهد رفت. او مي‌گويد: «هنوز هم معتقدم كه امكان راهيابي ما به دور نهايي جام جهاني آفريقاي‌جنوبي وجود دارد اما اگر هم چنين شود، اين كار با فراز و نشيب‌هاي مكرر و دردسرهاي تازه‌اي همراه خواهد بود و دور از ذهن است كه دومنك صاحب آرامش در زندگي و محيط كارش شود. شايد در صورت رسيدن به مرحله پاياني جام مردم دست از سر او بردارند اما در يك چشم به هم زدن اين مرحله از راه خواهد رسيد و دور جديدي از هجوم‌ها به سمت وي روان خواهد شد. فكر نمي‌كنم آرامشي در كار باشد.»

گفتني است اولين بازي بعدي تيم ملي فرانسه مسابقه با جزاير فارو در خانه رقيب در تاريخ 21 مرداد است. ديداري كه شايد به همان آساني نباشد كه به نظر مي‌رسد.