دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر زنگ خطر براي ستاره‌هاي فوتسال

فینالیست شدن تيم ملي فوتسال در جام جهاني كوچك برزيل را چگونه بايد ارزيابي كرد؟ آيا اين نتيجه مي‌تواند معادلات فوتسال را در كشورمان تغيير دهد؟ آيا صرف كسب اين نشان مي‌توان عنوان كرد كه هيچ دغدغه‌اي براي خداحافظي چهره‌هاي سرشناس تيم كشورمان وجود ندارد؟ از اين قبيل پرسش‌ها پس از رسیدن به فینال رقابت‌هاي جايزه بزرگ برزيل، موسوم به جام جهاني كوچك بسيار مطرح شده‌اند كه بايد براي رسيدن به پاسخ آنها وسواس به خرج داد.

به نوشته ایران؛ حسين شمس سرمربي تيم ملي ظاهراً از عملكرد شاگردانش بسيار راضي است. فینالیست شدن در تورنمنتي كه لقب جام جهاني كوچك را يدك مي‌كشد نتيجه كاملاً مثبتي محسوب مي‌شود. طبيعي است سرمربي تيم كشورمان از اين شرايط اظهار رضايت كند.

عباس ترابيان، رئيس كميته فوتسال ايران هم عنوان مي‌كند اثرات ميدان دادن به پشتوانه‌ها در فصل آتي ليگ برتر مشهود خواهد شد. در اينكه جوانان كشورمان شايستگي خود را كاملاً در جريان اين تورنمنت به نمايش گذاشتند ترديدي نيست و عملكرد آنها جاي تقدير دارد اما نمي‌توان در باد اين نتايج خوابيد و عنوان كرد كه با كسب اين مقام مشكلاتي بر سر راه تيم ملي وجود ندارد. بي‌ترديد اعتباري كه حالا فوتسال كشورمان در عرصه بين‌المللي كسب كرده است، سبب شد نگاه‌ها به اين رشته تغيير كند و حالا همه تيم‌ها با تمام توان خود مقابل كشورمان قرار مي‌گيرند.

از سويي براي حفظ اين شتاب در جاده پيشرفت نيازمند تلاش بيشتري است تا از غافله مدعيان عقب نماند. اينكه تيم ملي به جوان‌ها فرصت خودنمايي مي‌دهد و تنها به چند بازيكن باتجربه دل نمي‌بندد تصميمي معقولانه و در خور توجه است. در جام جهاني قبلي و بخصوص بازي با ايتاليا در مرحله يك‌چهارم نهايي اين موضوع ثابت شد كه جوان‌هاي كنوني فوتسال ايران شايستگي بسياري دارند و حتي زنگ خطري براي ستاره‌هاي نامدار تيم ملي هستند.

غايبان سرشناس
تيم ملي فوتسال در حالي عازم جام جهاني كوچك برزيل شد كه هشت بازيكن سرشناس خود در جام جهاني قبلي را به همراه نداشت. همزمان شدن برگزاري رقابت‌هاي جايزه بزرگ برزيل با جام باشگاه‌هاي آسيا (كه البته به تعويق افتاد) سبب شد حسين شمس نتواند از همه پتانسيل فوتسال كشورمان بهره گيرد.

مجيد لطيفي، مسعود دانشور و حميدرضا ابراري‌نيا از جمع نفراتي كه پائيز سال قبل در جام جهاني به ميدان رفته بودند در تيمي كه اين بار براي حضور در جام جهاني كوچك به برزيل رفت حاضر بودند اما نفراتي مثل شمسايي، طاهري، هاشم‌زاده، طيبي، حسن‌زاده و مصطفي نظري نتوانستند به امريكاي لاتين سفر كنند تا فرصت در اختيار بازيكن‌هايي مثل مهدوي، عظيمي، سلطاني، پيل‌تن، عظيمايي، قاضي،‌گل‌زاده، مسعودي و كيايي قرار گيرد تا آنها كه مدت‌ها به اردو دعوت مي‌شدند اما پشت ديوار چهره‌هاي سرشناس مانده بودند اين بار عرض‌اندام كنند. ايران در دور مقدماتي با كاستاريكا، روماني و اروگوئه همگروه بود كه اروگوئه و كاستاريكا را به ترتيب 3-5 و 2-5 برد و مقابل كاستاريكا هم تن به تساوي يك بر يك داد.

تيم كشورمان در مرحله يك‌چهارم نهايي حريف اوكراين شد و اين تيم را پس از آنكه در وقت معمول يك بر يك متوقف كرد در ضربات پنالتي شكست داد. اين اتفاق در مرحله نيمه نهايي نيز براي تيم ايران رخ داد با اين تفاوت كه اين بار حريف جمهوري چك بود و دو تيم در پايان وقت معمول و اضافي تن به تساوي 4-4 دادند. رسيدن به فينال برابر بود با برآورده كردن خواسته‌هاي قبلي مربيان.

تيم ملي به خوبي مي‌دانست كه شكست دادن تيم كنوني برزيل آن هم در خاك اين كشور تقريباً غيرممكن است به همين خاطر در هدفگذاري‌هاي قبلي خود حضور در فينال را مدنظر قرار داده بود. حسين شمس سرمربي تيم ملي فوتسال در اين باره مي‌گويد: «برزيل با همه نيروهايش آمده بود. آنها همه تيم‌ها را با اختلاف فراوان شكست دادند. زدن 12 گل در بازي نيمه نهايي توسط برزيل نشان از قدرت آنهاست.

البته ما هيچ ترسي از برزيل يا هيچ تيم ديگري در دنيا نداريم و اتفاقاً هميشه از بازي با اين تيم‌ها استقبال مي‌كنيم. چونكه معتقدم تجربيات زيادي نصيب بازيكنان ما خواهد شد. در اين تورنمنت تيم‌هايي مثل آرژانتين، اوكراين، اروگوئه، ‌مجارستان و پاراگوئه حضور داشتند كه جزو رقباي اصلي ما بودند اما بازيكنان ايران واقعاً شايستگي‌شان را ثابت كردند و نشان دادند كه توانايي‌هاي بالاتري دارند.

ما از قبل هم گفته بوديم كه همان انتظاري كه از نفرات اصلي داريم از اين جوانها داشته‌ايم و خوشبختانه آنها نشان دادند كه فوتسال ايران به اسم افراد بستگي ندارد و شايسته‌ها همواره در اولويت هستند.

يك هشدار
برخي ها معتقد هستند كه اين بازيها نوعي هشدار براي ستاره‌هاي تيم‌ملي بود و آنها بايد خطر را بيش از پيش احساس كنند اما وحيد شمسايي ستاره تيم ملي مي‌گويد كه هيچ نگراني از اين بابت وجود ندارد.

او كه هر از گاهي با حسين شمس سرمربي تيم ملي نيز مشكلاتي داشته است عنوان مي‌كند تيم ملي به هيچ فرد خاصي تعلق ندارد و هركس شايستگي آن را داشته باشد مي تواند در تركيب تيم كشورمان حضور يابد . شمسايي درخصوص جام جهاني فوتسال و درخشش تيم ملي مي‌گويد: « نتيجه به نظر من عالي بود. بچه‌ها نشان دادند كه فوتسال ايران از پتانسيل بسيار بالايي برخوردار است و مي‌تواند در سطح اول دنيا حرفهاي زيادي براي گفتن داشته باشد. ضمن اين كه نتايج كسب شده مردم را خوشحال كرده است. تقريباً از جام جهاني قبل بود كه نگاه‌هاي مردم به فوتسال تغيير كرد و در حالي كه هفت، هشت بازيكن اصلي نبودند تيم كشورمان توانست به فينال اين رقابت‌ها راه يابد. به هر حال كادر فني تيم ملي همه‌چيز را تحت نظر مي‌گيرد و من فكر مي‌كنم از جوان‌هايي كه البته با تجربه هستند چون كه سالها در اردوي تيم ملي حاضر مي‌شدند شناخت لازم را كسب كردند. من يا هر بازيكن باتجربه ديگري از رقابت با اين جوان‌ها استقبال مي‌كنيم و هيچ نگراني نداريم. هر كس كه شايستگي آن را داشت مي‌تواند پيراهن تيم ملي را بپوشد. من خودم تا زماني كه در توانم باشد و بتوانم مفيد واقع شوم با افتخار پيراهن تيم كشورمان را مي‌پوشم ولي اگر هم دعوت نشوم براي موفقيت اين تيم دعا مي‌كنم.»

شمسايي در بخش ديگري از حرفهايش به بازيهاي سال گذشته جام جهاني كوچك برزيل اشاره دارد و توضيح مي‌دهد: «من سال گذشته كه ايران در آن رقابت‌ها شركت كرد و اتفاقاً دوم شد حضور داشتم. قصدم اين نيست كه كار بچه‌ها را كم‌اهميت جلوه بدهم. اتفاقاً آنها دست به كار بزرگي زدند و جاي تقدير و تشويق هم دارد. اما اين را بگويم كه اكثر تيم‌ها در جام‌جهاني كوچك با نفرات جوان و اميد خود مي‌آيند كه اتفاقاً كار خوبي است. درست مثل ايران كه با نفرات اصلي خود شركت نكرد. ضمن اينكه تيم‌هايي مثل ايتاليا، اسپانيا، پرتغال و روسيه ترجيح مي‌دهند در اين تورنمنت شركت نكنند. حتي آرژانتين و پاراگوئه كه خيلي قدرتمند هستند يا همين تيم اوكراين كه به ما باخت هم تيم‌هاي جوان خود را مي‌فرستند تا تجربه كسب كنند. برزيل هم هيچ لژيونري را براي اين بازيها دعوت نمي‌كند اما به هر حال برزيل هميشه برزيل است و طبق معمول نيز در جام جهاني كوچك اول شده است. امسال تيم روماني در رقابت‌هاي جايزه بزرگ برزيل به نيمه نهايي رسيد در حالي كه اين تيم حتي جزو 15 تيم برتر اروپا هم نيست.»

حمایت ترابيان
عباس ترابيان، رئيس كميته فوتسال ايران نيز با اشاره به نتيجه خوبي كه در جام جهاني كوچك نصيب تيم كشورمان شد عنوان مي‌كند كه اين نتيجه دست كادر فني را براي انتخاب بازيكنان بازتر كرده است و هيچ كس از اين پس نمي‌تواند نام خود را از قبل در جمع 12 بازيكن نهايي قرار دهد. وي مدعي است كه عملكرد تيم ملي هشدار بزرگي به تيم‌هاي آسيايي بود كه قرار است سال آينده در جام ملت‌هاي آسيا مقابل ايران قرار گيرند. ترابيان از عملكرد تيم ملي به طور كامل حمايت مي‌كند و آن را بسيار بزرگ جلوه مي‌دهد.

جام جهاني كوچك فوتسال كه از سوي اسپانسر اصلي فوتسال برزيل طراحي شده و هر ساله به ميزباني اين كشور انجام مي‌گيرد محل خوبي براي محك جدي پشتوانه‌هاي فوتسال كشورهاي دعوت شده است. 16 تيمي كه در اين رقابت‌ها حاضر مي‌شوند در اكثر ادوار برگزار شده سعي كرده‌اند جوانها و نسل بعدي تيم‌هاي ملي خود را مورد آزمايش قرار دهند.

شايد سال گذشته و در فاصله چند هفته تا شروع جام جهاني براي نخستين بار اكثر تيم‌ها در آن با نفرات اصلي خود حضور يافتند كه البته تيم ملي با صلاحديد حسين شمس به اين بازيها اعزام نشد اما چند ماه قبل از آن در تورنمنتي مشابه كه تيم‌ها با جوانهايشان حضور داشتند، شركت كرد و به مقام دوم دست يافت. جداي از كيفيت اين بازيها و نتايجي كه به دست مي‌آيد كسب تجربه براي جوانها، شايد مهمترين دستاورد اين جام براي فوتسال ايران باشد.