دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر قطبی نیامده قول قهرمانی داد

گرد و خاک تهران هم نتوانست مانع برگزاری کنفرانس مطبوعاتی افشین قطبی‌شود، سرمربی تیم ملی که هنوز در حسرت راهیابی به جام جهانی 2010 شب‌‌ها خواب سفر به آفریقای جنوبی را می‌بیند در حالی در برابر خبرنگاران نشست که اطرفیانش به وی اعلام کرده بودند که در نبود او در ایران بسیاری از کارشناسان که در صف منتقدان وی قرار دارند با حضور در برنامه تلویزیونی از عملکرد وی در سه بازی پایانی ایران در رقابت های مقدماتی جام جهانی 2010 به شدت انتقاد کردند و از وی به عنوان مسبب اصلی ناکامی تیم ملی ایران نام بردند و خواستار عدم حضور مجدد وی در تهران به عنوان سرمربی تیم ملی شدند.

احترام بگذارید تا فوتبال پیشرفت کند

قطبی که انتظار نداشت کارشناسان این گونه به وی انتقاد کنند در آغاز کنفرانس مطبوعاتی مجددا با وعده و وعیدهای رنگارنگ خطاب به منتقدانش گفت:” ما باید به همدیگر احترام بگذاریم تا فوتبال ایران پیشرفت کند.”

وی که مدت زمانی زیادی از ورودش به ایران نگذشته بود با چشمانی پف کرده و قیافه‌ای خسته و خواب آلود خطاب به خبرنگاران گفت:” ما برای حضور درجام جهانی تمام تلاش خود را بکار گرفتیم.بازیکنان تیم ملی شرایط خیلی سخت داشتند و برای حضور در جام جهانی تمام تلاش و تجربه خود را بکار گرفتند. اما متاسفانه با وضعیت سختی که پیش روی تیم ملی بود قسمت نشد درآفریقای جنوبی به مصاف حریفان قدر خود برویم.”

با مهدوی کیا، کریمی و هاشمیان تماس می‌گیرم

قطبی که دوست داشت نگاه‌های تلخ برخی حاضرین در این کنفرانس را تغییر دهد با به میان کشیدن بحث خداحافظی سه بازیکن تیم ملی توضیح داد:”از شنیدن این موضوع خیلی ناراحت شدم.حتما طی تماسی سعی خواهم کرد تا با بازیکنان صحبت کرده و آنها را به تیم ملی بازگردانم.اما اگر تصمیمشان نهایی است به تفکرشان احترام می کنم. ما باید بپذیریم که بازیکنانی که از تیم ملی در این برهه خداحافظی کرده‌اند به فوتبال ایران کمک بسیار زیادی کردند و ما اگر بتوانیم مجددا از آنها استفاده کنیم بدون تردید به موفقیتی بزرگ دست پیدا خواهیم کرد.”

فرهنگ در فوتبال ایران ضعیف است

افشین قطبی در خصوص سخنان تند برخی منتقدانش در رسانه‌ها و رفتار مربیان در رسانه‌های گروهی گفت: باید همه به یکدیگر احترام بگذارند.توهین در رسانه‌ها از طریق مربیان به یکدیگر کار مناسبی نیست.باید احترام به یکدیگر را سرمنشا کار های خود قرار بدهیم تا با اصولی دقیق بتوان ورزش را به جایگاه واقعی خود رساند. متاسفانه فرهنگ در فوتبال ما ضعیف است و کار برخی مواقع به سمتی کشیده می شود که برخی همکاران من در رسانه‌های جمعی سخنانی غیرواقعی مطرح می کنند و مدعی می‌شوند که من توانایی لازم برای اداره و راهبری تیم ملی را ندارم در صورتی که من تمام توان خودم را برای موفقیت تیم ملی فوتبال ایران به کار گرفتم و در این راه از هیچ تلاشی دریغ نکردم. نتاسفانه برخی افراد امروز بدون آگاهی از وضعیت تیم ملی سخنانی را مطرح می کنند که به هیچ وجه صحت و ندارد مثلا می گویند چرا محمد نصرتی در بازی مقابل کره‌جنوبی تعویض شد یا می گویند چرا آرش برهانی در بازی مقابل کره شمالی روی سکو ای ورزشگاه بازی را نگاه کرد، آنها نمی‌دانند در تیم ملی چه اتفاقاتی روی داده مثلا نمی دانند محمد نصرتی مصدوم شد و دیگر قادر به ادامه بازی نبود یا این که در جریان نیستند آرش برهانی در بازی مقابل چین مصدوم شد و توانایی حضور برابر کره شمالی را نداشت. از این رو به آنها توصیه می کنم با چشمانی باز انتقاد کنند و ابتدا واقعیت‌ها را ببینند سپس به من ایراد بگیرند.”

قهرمان جام‌ملت‌های آسیا می‌‌شویم

افشین قطبی‌ در حین چالش با خبرنگاران در خصوص حضور مجددش در ایران به نکته جالب توجه‌ای اشاره کرد که بیان این جمله با واکنش برخی خبرنگاران منتقد وی همراه شد:” من به عنوان کسی که خوب فوتبال ایران را می شناسم ترجیح دادم دوباره به فوتبال ایران برگردم؛ من در دو مقطع با تیم پرسپولیس کار کردم و که معتقدم کار بزرگی را با این تیم به سرانجام رساندم و کسی قادر به انجام این حرکت نبود اما من توانستم بعد از شش سال دوباره تیم پرسپولیس ایران را قهرمان کنم، من به ایران آمدم چون معتقدم هنوز کارم را در فوتبال این کشور تمام نکرده‌ام می‌خواهم با استفاده از تمام سرمایه‌های فوتبال ایران وکمک و همدلی تمام عوامل دست‌اندرکار و مردم تیم ملی ایران و بالاتر از آن فوتبال ایران را به جایگاه بالایی برسانیم. می‌خواهیم پس از 35 سال در جام ملت‌های آسیا قهرمان شویم. من ازتمام تجربه‌هایم استفاده کردم تا برای آینده‌ تیم ملی برنامه‌ریزی کنم تا فوتبال ملی ما بتواند در بستری مناسب پیشرفت کند. ما باید هدف‌های والایی داشته‌ باشیم تا امکان رسیدن به موفقیت چندان دور از ذهن نباشد. از الان تا جام ملت‌های آسیا 19 ماه فرصت باقی است اما این زمان در فوتبال بسیار کوتاه است. ما باید برای هر دقیقه‌ی آن برنامه‌ریزی داشته باشیم در حال حاضر قهرمانی در جام ملت‌های آسیا هدف و اولویت افشین قطبی و فدراسیون فوتبال است. ”

قطبی که نگاه‌های بهت زده برخی خبرنگاران را به خوبی احساس می کرد در ادامه توضیح داد:” وقتی دیدم تیم ملی ایران و بازیکنان ملی‌پوش ایرانی تنها در سه بازی و مدت زمان کوتاه و حتی انجام بازی‌های سخت خارج از خانه و پروازهای طولانی مدت تا این حد پیشرفت کرده‌اند و سازماندهی مطلوبی در بازی‌های ملی در این چند بازی به نمایش گذاشتند مصمم شدم تا برای خدمت دوباره به تیم ملی به ایران بازگردم. از این رو مذاکرات همسویی با فدراسیون فوتبال داشتیم برخلاف مطالب نادرستی که در برخی از روزنامه‌ها مبنی بر اختلافات مالی افشین قطبی و فدراسیون فوتبال بر سر عقد قرارداد دوباره مطرح می‌شد باید بگویم که برای یک مربی حرفه‌ای سرمربی شدن در تیم ملی کشورش یک موقعیتی است که شاید تنها یک یا دو بار در زندگی‌اش رخ دهد. لذا من حضور در تیم ملی فوتبال ایران به عنوان سرمربی را افتخاری می‌دانم که هیچ قیمتی روی آن نیست. اگر مذاکرات ما با فدراسیون فوتبال و اختلافاتی که تنها از مدیر برنامه‌هایم در این مورد شنیده می‌شد وجود داشت تنها به خاطر تیم ملی و بازیکنان آن بود. چرا که معتقدم ما برای کسب موفقیت باید شرایط ویژه‌ای را برای تیم ملی مهیا کنیم. پرواز با هواپیماهای فوق‌العاده و بکارگیری امکانات لازم و اقامت در هتل‌های ویژه و قرار دادن یک اتاق برای هر بازیکن و همچنین انجام بازی‌های تدارکاتی با تیم‌های معتبر چیزهایی است که من بر آن تاکید داشته‌ام تا بتواند عاملی برای موفقیت تیم ملی باشد و پول در این قرارداد کمترین ویژگی را به خود اختصاص می‌داد. فکر می‌کنم اگر به گذشته نگاه کنید به صحت صحبت‌های من اطمینان بیشتری پیدا می‌کنید. من مربی بودم که با اولین قرارداد بلند مدت با فدراسیون فوتبال به مدت یک و نیم سال تا پایان جام ملت‌های آسیا با مبلغی کمتر از اولین سال حضورم در تیم پرسپولیس قرارداد بستم. من تنها مربی در تاریخ فوتبال ایران بودم که پس از قطع همکاری با پرسپولیس به این باشگاه پول برگرداندم، لذا این خود کم اهمیت بودن شرایط مالی‌ام در قرارداد بسته شده با فدراسیون فوتبال به وضوح نشان می‌دهد.ما از آن باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی داشته باشیم که در جام جهانی 2014 برزیل برای یک سفر توریستی به آنجا نرویم و بتوانیم پیروزی‌های خوبی کسب کرده و راهی مرحله‌ی دوم آن مسابقات شویم. این می‌تواند هدف دوم من و فدراسیون فوتبال باشد که با چشم‌اندازی بلند مدت استفاده از همه‌ی پتانسیل فوتبال ایران می‌توانیم به آن برسیم. ”

باید روش‌ها را تغییر دهیم

قطبی در واکنش به سوال خبرنگار شبکه ایران مبنی بر این که حرف زدن و شعار دادن با عمل فرق می‌کند و شما به رغم آنکه مدام قول صعود تیم ملی به جام جهانی را می‌دادید و تیم‌های ایران را در آفریقای جنوبی تصور می‌کردید اما عملا نتوانستید با تیم ایران به جام جهانی صعود کنید اکنون نیز برای صحبت‌هایتان مبنی بر قهرمانی در جام ملت‌های آسیا چه تضمینی دارید؛ گفت:” باید به این فکر کنیم که در شرایطی که تیم ملی سه بازی سنگین پیش رو داشت و چهار امتیاز با تیم بالایی خود اختلاف چه شرایطی می‌توانست برای تیم ایران موفقیت‌آمیز باشد. پزشک در برخورد با یک بیمار که به مرگ نزدیک است در اولین قدم سعی می‌کند به او امید و روحیه دهد لذا ایجاد چنین شرایطی برای ملی پوشان ایرانی در آن شرایط تزریق انرژی مثبت به آنها یک امر لازم بود چرا که ما باید فضایی ایجاد می‌کردیم تا بازیکنان و حتی مردم و رسانه‌ها به موفقیت تیم ملی و صعود به جام جهانی ایمان و باور بالایی داشته باشند. اکنون هم برای موفقیت‌های بعدی و کسب قهرمانی در جام ملت‌های آسیا باید روش‌ها را نگاه کنیم چرا که در فوتبال برنامه‌ریزی و روش حرف اول را می‌زند. من در فوتبال ایران عملکرد چندان بدی نداشتم. تیم پرسپولیس را در شرایطی که شش امتیاز از او کسر شده بود به مقام قهرمانی لیگ هشتم رساندیم. در سه بازی پایانی تیم ملی در یک شرایط خاص توانستیم پنج امتیاز را کسب کنیم این در حالی بود که تیم ایران طی 11 روز دو بازی دشوار خارج از خانه را برگزار کرد و بیش از 40 ساعت در پرواز بود. اگر به نتایج دیگر تیم‌ها نگاه کنید آنها نیز در سه بازی پایانی خود بهتر از ما نتیجه نگرفتند. تیم ایران از تیم‌های کره جنوبی و کره شمالی در قیاس و شرایط نتایج بهتری کسب کرد حتی تیم برزیل که بهترین تیم جهان در رده بندی فیفاست در سه بازی پایانی خود نتوانست 5 امتیاز کسب کند و تیم ایتالیا که قهرمان جهان در جام جهانی 2006 است نیز چنین شرایطی را داشت. من با برنامه آمدم و فاکتور‌های اصولی و منطقی را برای موفقیت تیم ایران بیان کردم و اکنون نیز می‌خواهم با استفاده از تمام انرژی و پتانسیل فوتبال این مملکت باعث پیشرفت آن شوم.”

در حالی که قطبی این حرف را بیان کرد، خبرنگار شبکه ایران از او پرسید فوتبال ایران در رنکینگ فیفا شش پله سقوط کرد و این حاصل عدم صعود به جام جهانی بود که وی در پاسخ به این جمله گفت:” اکنون باید بپذیریم که حتی قهرمانی در آسیا نیز بسیار سخت شده است. استرالیا در مکان شانزدهم جهان قرار دارد. بازیکنان کره جنوبی در بهترین تیم‌های اروپا بازی می‌کنند و ژاپن نیز سال به سال وضعیت بهتری دارد. رسیدن به این عنوان جز با داشتن برنامه بلندمدت و عزمی راسخ امکان پذیر نیست.

به باشگاه‌ها برنامه می‌دهم

وی که تلاش زیادی می‌کرد خبرنگاران حاضر در سالن روابط عمومی فدراسیون را متقاعد کند که هیچ‌گاه بدون دلیل به مردم وعده و وعید نداده است، ادامه داد:” بد نیست به مردم بگویم تحقیقاتی انجام داد‌م و روی مساله‌ای کار کردم تا نتایج آن را در اختیار فدراسیون فوتبال قرار دهم و فدراسیون هم آن را به باشگاه‌های ایرانی بدهد تا آن هم بحث چگونگی ارتباط تیم‌های پایه با تیم بزرگسالان در باشگاه‌های معتبر اروپایی که برنامه‌ زیرساختی فوتبال را شامل شده و موفقیت بنیادین را مورد هدف قرار دارد. هم چنین مباحث مختلفی از جمله بحث درآمدزایی و چگونگی استفاده نوین از فوتبال در آن بیان می‌شود که باشگاه‌های مورد تحقیق من تیم‌هایی چون آرسنال، منچستریونایتد، بارسلون، بایرمونیخ و …. بودند. این خارج از محدوده کاری من در تیم ملی است که تنها می‌خواهم به موفقیت و پیشرفت فوتبال ایران کمک کنم.”

دستیارنم را خودم انتخاب می‌کنم

قطبی هم چنین درباره حضور یک مربی ایرانی در کادر فنی افشین قطبی که علی کفاشیان رییس فدراسیون فوتبال از آن در توافقات با سرمربی تیم ملی خبر داده بود گفت:” تا جایی که می‌دانم تصمیم‌گیری درباره انتخاب تک تک اعضای کادر فنی به بنده سپرده شده است. کفاشیان تنها پیشنهاد داد که از سرمایه‌های ایرانی در کادر فنی بیشتر استفاده کنیم و اکنون هم باید در جلسات دیگری که با او دارم در این زمینه بیشتر صحبت کنیم تا پس از بررسی‌های لازم در نهایت کادر فنی را انتخاب و معرفی کنیم. در انتخاب مربیان کادر فنی تمام تلاشم را خواهم کرد تا کسانی به کار گرفته شوند که ضمن داشتن تجربه لازم از شخصیت والایی برخوردار بوده و کم حاشیه باشند. این مسایل برای من اهمیت بسیاری دارد.”

همه مرا می‌شناسند

اما اوج هیجان کنفرانس قطبی زمانی بود که خبرنگاری از او پرسید آقای قطبی چرا شما که مدعی هستید مربی ایرانی هستید رقم قراردادتان به دلار در قرار قید شده است؛ افشین قطبی با حالتی عصبی خطاب به خبرنگار گفت:” این مسائل مهم نیست همه مرا می شناسند و کارنامه من مورد قبول فدراسیون فوتبال است، این مباحث جز حاشیه‌سازی حاصلی ندارد از این رو ترجیح می‌دهم به این سوال پاسخی ندهم.”

فوتبال ایران بی‌برنامه است

سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان در این کنفرانس هم یک حرف تاریخی دیگر بیان کرد که بدون تردید این جمله افشین قطبی با واکنش تند بسیاری از کارشناسان داخلی رو به رو خواهد شد؛ وی در پاسخ به خبرنگاری که مدعی بود فوتبال ایران دارای نظم قابل قبول نیست و امکان دارد با تغییر مدیر فدراسیون فوتبال جایگاه سرمربی تیم ملی هم به خطر بیفتد گفت:”من اگر اینجا به عنوان سرمربی تیم ملی حضور دارم تنها به خاطر مردم ایران است چرا که آنها از من خواستند سرمربی تیم ملی ایران شوم، من در ایران چیز‌های بسیار زیادی یاد گرفتم که یکی از آنها بی‌برنامه بدون است، در فوتبال ایران بی‌برنامه بودن یک هنر است من هم از این هنر تبعیت خواهم کرد.”

کنفرانس یک ساعته افشین قطبی با این جمله تاریخی تمام شد تا در روزهای آینده محافل خبری و ورزشی سوژه‌ای جنجالی در اختیار داشته باشند تا بتواند از طریق آن افشین قطبی را به نقذ بکشند؛ اما با این حال یک سوال بی پاسخ ماند که آیا فوتبال ملی ایران می‌تواند با افشین قطبی در جام‌جهانی موفق شود؟