دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر قهرمان اما مهجور

در ورزش كشورمان توجه بيش از حد به فوتبال و كشتي سبب شده رشته‌هاي ديگر علي‌رغم كسب موفقيت مهجور بمانند. كانوپولو يكي از همين رشته‌هاست كه با وجود قدمت يك دهه‌اي در ايران چندان شناخته‌شده نيست. جالب است كه اين ورزش تيمي جذاب و آبي در قسمت مردان و زنان در سطح ملي در آسيا حرف‌هايي براي گفتن داشته است و تلاش فدراسيون قايقراني براي كم‌كردن فاصله تيم‌هاي ملي كانوپولوي ايران در دنيا ادامه دارد.

به نوشته جام جم؛ تيم ملي بانوان در رشته كانوپولو به يكي از قدرت‌هاي آسيا بدل شده است. اين تيم كه چندي پيش سومين قهرماني پياپي در آسيا را جشن گرفت، در آخرين دوره مسابقه‌هاي جهاني كه سال گذشته در كانادا برگزار شد، در مكان نهم ايستاد و در حال حاضر با كسب سهميه شركت در مسابقه‌هاي قهرماني جهان در ايتاليا كه تابستان آينده برگزار مي‌شود درصدد بهبود اين جايگاه در دنياست. براي آشنايي بيشتر با اين رشته و تيم ملي كانوپولوي بانوان با سرمربي، كاپيتان و يكي ديگر از ورزشكاران ملي‌پوش كشورمان گفتگو كرديم كه مي‌خوانيد.

در طول 3 سال قهرمان آسيا شديم

در اين رشته محدوديتي براي هدايت مربيان مرد در تيم بانوان وجود ندارد. اميد رفيع‌نيا كه پيش از اين سرمربي تيم ملي كانوپولو در قسمت مردان بوده است، در اين دوره از مسابقه‌هاي قهرماني آسيا كه در چين تايپه برگزار شد، هدايت بانوان ملي‌پوش را به عهده داشت. وي در مورد اين رشته ورزشي و جايگاه ايران در آسيا به «جام‌‌جم» گفت: در سال 81 كه مسابقه‌هاي قهرماني آسيا در تهران برگزار مي‌شد، از طرف ايران تيم اصفهان به عنوان نماينده شركت كرد. اولين بار بود كه در كانوپولوي بانوان تيمي از كشورمان در اين سطح از مسابقه‌ها شركت مي‌كرد. وقتي ديديم اين استعداد در ورزشكاران هست و جاي رشد و پيشرفت وجود دارد فدراسيون قايقراني برنامه‌ريزي را شروع كرد و در عرض 3 سال ما به مقام قهرماني آسيا رسيديم و الان 3 سال پياپي است كه در آسيا قهرمان مي‌شويم.

تبليغات در كانوپولو مناسب نيست

سرمربي تيم ملي كانوپولوي بانوان، از نبود تبليغات كافي براي اين رشته گله‌مند است و مي‌گويد: متاسفانه پوشش خبري و رسانه‌اي اين رشته كم است. به همين دليل هنوز خيلي‌ها اين رشته را نمي‌شناسند؛ البته با تدبير فدراسيون، وضعيت نسبت به سابق تا حدي بهتر شده است، اما هنوز ايده‌آل نيست و اگر تبليغات كافي باشد مطمئن هستم بسياري از جوانان جذب اين رشته مي‌شوند. دلارام مرزآبادي، كاپيتان تيم ملي كانوپولو با تاييد صحبت‌هاي مربي خود مي‌افزايد: دقيقا همين است، هرچند بخشي از مسابقه‌هاي قهرماني كشور و ليگ با تلاش فدراسيون به طور زنده از تلويزيون پخش مي‌شد، اما اگر نيمي از وقتي كه صرف فوتبال و كشتي مي‌شود به ورزش‌هاي ديگر اختصاص يابد وضعيت بهتر از اين خواهد شد، چون در آن صورت اسپانسرها هم تمايل بيشتري براي سرمايه‌گذاري نشان مي‌دهند و براي هزينه كردن در اين رشته پيشقدم مي‌شوند كه در نهايت امكانات بهتر موجب پيشرفت كانوپولو مي‌شود.

ورزشكار كانوپولو بايد باهوش باشد

رفيع‌نيا در مورد مهم‌ترين شاخص ورزشكار موفق در رشته كانوپولو مي‌گويد: يكي از اساسي‌ترين فاكتورها هوشمندي است، چون در اين رشته تيمي، هماهنگي و تمركز جايگاه خاصي دارد. پس از آن آمادگي جسماني و فيزيكي در اولويت هستند.

وي تجهيزات را مهم‌ترين نياز كنوني كانوپولو عنوان مي‌كند و مي‌افزايد: در قايقراني به طور كلي آنچه هميشه به عنوان نياز به چشم مي‌آيد كمبود تجهيزات است، چون استهلاك وسايل هم بالاست و با اين كه فدراسيون مرتب در چند نوبت براي تيم قايق خريداري كرده است باز هم اين نياز احساس مي‌شود و در واقع هميشگي است.

الهام تحقيقي، يكي ديگر از ورزشكاران ملي‌پوش كانوپولو در اين خصوص به نوع قايق هم اشاره مي‌كند: براي اين كه فاصله خود را با تيم‌هاي جهاني كم كنيم به نوعي قايق احتياج داريم كه به علت تمام كربن بودن، وزن خيلي كمي دارد (ريزنج)‌. الان در آسيا و دنيا بيشتر از اين قايق‌ها بهره مي‌برند. اميدواريم در رده‌بندي جهاني هر سال بتوانيم با داشتن امكانات بهتر جايگاه خود را بهبود ببخشيم.

انگليس و فرانسه، حريفان اصلي

الهام مرزآبادي، كاپيتان كانوپولوي بانوان درخصوص حريفان اصلي ايران در آسيا و جهان تصريح كرد: در آسيا چين تايپه، سنگاپور و ژاپن تيم‌هاي قوي و خوبي دارند، اما حقيقت اين است كه تيم ما در آسيا بي‌رقيب است. تيم‌هاي قدرتمندي چون انگليس و فرانسه رقيبان اصلي ما در مسابقه‌هاي جهاني هستند كه بايد تمام تلاش خود را به كار بگيريم تا در مسابقه‌هاي قهرماني جهان كه سال آينده در ايتاليا برگزار مي‌شود بتوانيم رقابت قابل قبولي با آنها داشته باشيم.به عقيده رفيع‌نيا، ايستادن در مكان نهم جهان تمام توانايي ملي‌پوشان ما نيست. او مي‌گويد: امكان صعود واقعا وجود دارد، چون با ميانگين سني پاييني كه ملي‌پوشان دارند و استعداد و انگيزه‌اي كه در آنها مي‌بينم مطمئن هستم مي‌توانند سال آينده در ايتاليا اين رتبه را بهبود بخشند.

ملي‌پوشان از دل ليگ بيرون مي‌آيند

اما ملي‌پوشان كانوپولو چگونه انتخاب مي‌شوند؟ سرمربي اين تيم توضيح مي‌دهد: هر ساله يك دوره مسابقه قهرماني كشور برگزار مي‌شود، ضمن اين كه ليگ سراسري هم هست. در واقع تمام ورزشكاران كانوپولوي كشور در اين دو دوره مسابقه شركت مي‌كنند و براساس آمادگي و توانايي‌اي كه به نمايش مي‌گذارند به اردو دعوت مي‌شوند و در اردو هم با انجام مسابقه‌هاي انتخابي، نفرات نهايي و اعزامي به مسابقه‌هاي مختلف شناخته مي‌شوند.الهام تحقيقي به مهم‌ترين فاكتوري كه سبب شده اين تيم بتواند 3 سال پياپي قهرمان شود، اشاره دارد.

وي مي‌گويد: مهم‌ترين مشخصه تيم ما يكدستي و هماهنگي است. نفرات باتجربه تيم نزديك به 5 سال است كنار هم پارو مي‌زنند و همين سبب شده در مسابقه‌هاي مختلف بدون مشكل هماهنگي ظاهر شوند. در كنار اين هماهنگي انگيزه زيادي هم براي پيشرفت داريم. اميدواريم از مسابقه‌هاي قهرماني كشور كه در پيش است، بيشتر از اين استقبال شود تا شور و هيجان بيشتري را شاهد باشيم.