دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر رئیس‌جمهور چین اجلاس جی 8 را ترک کرد

در پی بالاگرفتن ناآرامی‌ها و درگیری‌های قومی در استان سین کیانگ چین، رئیس‌جمهور این کشور ناگزیر ایتالیا را ترک کرد.

به گزارش پرس تی وی خشونت های قومی در استان سین کیانگ در غرب چین روز شنبه با تظاهرات خشمگینانه مسلمانان شهر اورماقی، مرکز استان سین کیانگ شروع شد. این افراد در اعتراض به کشته شدن دو تن از مسلمان که ماه گذشته در درگیری با قبیله چینی تبار هان، دست به تظاهرات زدند و خواستار مجازات عاملان آن شدند. در درگیری های این روز 156 نفر کشته شدند.

شایان ذکر است، نشست سه روزه هشت کشور بزرگ صنعتی جهان موسوم به گروه جی 8، امروز چهارشنبه در شهر لاکیلا در ایتالیا آغاز و روز جمعه پایان می یابد.

گزارش‌ها حاکی است، هو جينتائو، رئیس جمهور چین به کشورش بازگشت اما تعدادی از مقامات چینی به عنوان نماینده وی در اجلاس جی 8 شرکت خواهند کرد.

گفتنی است، سفر هو جينتائو به کشور پرتقال نیز لغو شده است.

بر پایه گزارش‌ها، شب گذشته تعدادی از اعضای قبیله چینی تبار «هان» تلاش کردند به محله‌های مسلمانان حمله کنند اما پلیس چین مانع آنان شد.

سین کیانگ به علت تنوع قومی و پیشینه آن از سالها پیش صحنه شورش و درگیری‌های قومی مختلف بوده است با این حال خشونت‌های چهار روز اخیر در چند دهه گذشته بی‌سابقه بوده است.

بیشتر مردم این استان چین مسلمان هستند و ساکنان عمده این ایالت را اقوام مختلف ترک تشکیل می‌دهند. همچنین اقوامی از نژاد هان چین، مغول، روس، منچو و زیبس در این منطقه زندگی می کنند.

آخرین آمارها حاکی از آن است که دست کم 162 تن در درگیری‌های اخیر کشته و 828 تن نیز زخمی شده‌اند. مقامات محلی احتمال می‌دهند شمار کشته‌ها از رقم فعلی نیز فراتر رود.