دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر روند نزولی بهای نفت اوپک

روزنامه سرمایه در شماره امروز خود نوشت:

قیمت سبد نفتی اوپک برای پنجمین روز معاملاتی پیاپی با کاهش روبه رو شد و به کمتر از 63 دلار در هر بشکه کاهش یافت. به گزارش دبیرخانه اوپک بهای سبد نفتی این سازمان در آخرین روز معاملات (سه شبه هفتم جولای، 16 تیر) با 69 سنت کاهش به 62 دلار و 97 سنت در هر بشکه رسید. پس از برگزاری نشست 153 اوپک در ماه مه، بهای نفت این سازمان برای چندین بار افزایش یافت و از مرز 70 دلار گذشت.علت افزایش بهای نفت خام طی این مدت، علاوه بر افزایش امیدواری بازار به بهبود اوضاع اقتصادی جهان، پایبندی اعضای اوپک به سهمیه های جدید و کاهش 2/4 میلیون بشکه ای تولید سازمان نیز بوده است. براساس تازه ترین یافته ها میزان این پایبندی طی ماه گذشته (ژوئن) با کاهش مواجه شد. بالاترین قیمت ثبت شده برای سبد نفتی اوپک معادل 140 دلار و 73 سنت و مربوط به روز سوم جولای سال 2008 بوده است. از آن زمان تاکنون، بهای نفت اوپک حدود 77 دلار سقوط کرده است. میانگین بهای نفت اوپک از جولای 2008 تا جولای 2009 نیز نزدیک به 68 دلار کاهش یافته است. طی یک سال گذشته، کمترین رقم میانگین بهای ماهانه مربوط به دسامبر 2008 و معادل 38 دلار و 60 سنت بوده است. در معاملات دیروز چهارشنبه بهای نفت خام در بازارهای جهان نیز کاهش یافت. به گزارش رویترز در معاملات دیروز بازار نیویورک بهای هر بشکه نفت خام سبک آمریکا برای تحویل در ماه آگوست با بیش از یک دلار کاهش به کمتر از 62 دلار رسید.

تا ساعت 18 به وقت تهران، بالاترین و پایین ترین قیمت ثبت شده برای نفت خام آمریکا به ترتیب 62 دلار و 68 سنت و 61 دلار و 79 سنت در هر بشکه بوده. در بازار لندن نیز وضعیت مشابهی حاکم بود. بهای هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال با بیش از 60 سنت کاهش به سطح 63 دلار رسید. بیشترین و کمترین قیمت ثبت شده برای این نفت نیز به ترتیب معادل63 دلار و 13 سنت و 62 دلار و 18 سنت در هر بشکه بود. خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز از کاهش بهای نفت در بازارهای آسیا خبر داد. براساس این گزارش در معاملات دیروز بازارهای نفت آسیا بهای نفت خام به سطح 62 دلار در هر بشکه سقوط کرد. بهای نفت خام در این بازارها برای ششمین روز پیاپی سیر نزولی داشتند و از 73 دلار به 62 دلار رسیدند. کارشناسان دلایل متعددی برای کاهش های پی درپی بهای نفت معرفی کرده اند.

کاهش میزان امیدواری ها و افزایش نگرانی ها درباره وضعیت اقتصادی جهان یکی از مهم ترین دلایل است. به گفته تحلیلگران اقتصادی، بهبود وضعیت بحرانی و رکود کنونی تا پایان سال 2009 امکان پذیر نخواهد بود. از سویی ضعف بازارهای سهام جهان به ویژه آسیا و افزایش ارزش دلار در برابر سایر ارزهای معتبر نیز از جمله عوامل اصلی کاهش بهای نفت خام بوده است. در همین حال انتشار گزارش های مکرر درباره افزایش میزان بیکاری، افت تولیدات صنعتی، کاهش رشد اقتصادی و کاهش تقاضای جهانی برای انرژی نیز به عنوان دیگر دلایل افت قیمت ها مطرح شده اند. از سوی دیگر، سران گروه هشت در یکی از بندهای بیانیه دیروز خود خواستار مقابله با بی ثابتی و نوسان بهای نفت شدند. در این بیانیه از کشورهای تولیدکننده و مصرف کننده نفت جهان خواسته شده با افزایش سطح همکاری ها، ادامه گفت وگوهای سازنده و افزایش شفافیت در ارائه آمار و اطلاعات به جلوگیری از نوسان شدید قیمت ها یاری رسانند.

پیش از این اکثر کشورهای عضو گروه هشت که در زمره مصرف کنندگان بزرگ نفت جهان نیز هستند، از سازمان اوپک خواسته بودند با افزایش میزان تولید خود از افزایش و نوسان شدید قیمت ها جلوگیری کند. درخواستی که با واکنش منفی اکثر اعضای اوپک مواجه شد.