دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر كاظميان: اگر ما در تيم ملى بوديم و صعود نمى كرديم، دارمان مى زدند

جواد كاظميان بازيكن عجمان امارات معتقد است عدم صعود به جام جهانى باعث شد اعتبار بين المللى ما بشدت ضربه بخورد و حداقل ۷ ۸، سال از فوتبال روز دنيا عقب بيفتيم. او با اعتقاد كامل مى گويد حق ما نبود به جام جهانى صعود كنيم و با اتفاقاتى كه افتاد حق به حقدار رسيد. گفت وگو با وى را با ابرار بخوانيد:

• چطور شد كه تصميم گرفتى در عجمان بمانى و قراردادت را تمديد كنى؟
– من سال قبل در عجمان فصل خوبى داشتم. عجمان مديران و بازيكنان خوبى دارد. هرچند كه هوادار زيادى نداريم اما طرفداران تيم هم آدم هاى خوبى هستند و رابطه خوبى با هم داريم. من در اين چند سال كه در امارات هستم، بيش از يك سال در يك تيم نبودم اما اين بار خواستم كه يك بار هم ۲ سال در يك تيم بمانم. از اين انتخاب خيلى راضى هستم چون مربى فصل قبل از من شناخت دارد. سال قبل وقتى مى خواستم با عجمان قرارداد ببندم زياد راضى نبودم و استرس داشتم چون تيم تازه به ليگ برتر آمده بود و ممكن بود دوباره سقوط كند اما امسال كاملاً راضى بودم كه قرارداد بستم و فكر مى كنم سال خوبى داشته باشم.

• چه هدفى را در سال جديد دنبال مى كنى؟
– در اين چند سال كه امارات بودم خدا را شكر هميشه خوب كار كرده ام و افت نداشتم. امسال قصد دارم مثل سال قبل خوب كار كنم. قرار است امسال مهاجم باشم و مى خواهم بيشتر از فصل قبل گل بزنم.

• در مورد جدايى على سامره از عجمان چه صحبتى دارى؟
– على فصل قبل خيلى بدشانس بود. در الشعب كه بوديم على خوب گل مى زد. فصل قبل در نيم فصل دوم خيلى خوب كار مى كرد اما نمى توانست گل بزند. وقتى هم توپ هايت گل نمى شود كارى نمى شود كرد. من در الشعب و عجمان ۲ سال با على همبازى بودم كه در اين مدت خيلى به من كمك كرد و براى من دلگرمى بزرگى بود. پارسال نيم فصل اول به خوبى و خوشى سپرى شد اما در نيم فصل على بدشانس بود و باوجود اينكه خوب كار مى كرد توپ هايش گل نمى شد. مطمئن هستم على سامره امسال در ليگ ايران خودش را نشان مى دهد و يكى از كانديداهاى آقاى گلى ليگ برتر ايران خواهد بود. براى على آرزوى موفقيت مى كنم.

• امسال در عجمان بازيكن ايرانى كنار تو نيست. اين قضيه مشكل ساز نمى شود؟
– اين اولين سال است كه من در يك تيم اماراتى تنها بازيكن ايرانى هستم. در الاهلى با على كريمى، در الشعب با سامره، در الشباب با اولادى و مبعلى و در عجمان فصل قبل هم با سامره همبازى بودم اما در سال پنجم حضورم در امارات ، تنها بازيكن ايرانى تيم هستم كه احساس مى كنم شايد مشكل ساز شود. سال قبل اگر در يك بازى نتيجه نمى گرفتيم على سامره خيلى به من دلدارى مى داد و من هم چون آدم احساسى هستم برايم خيلى مهم بود. امسال كارم سخت است اما الان ۲۸ سال سن دارم و بايد با اين مسائل كنار بيايم. امسال ۴ بازيكن خارجى از ۴ مليت مختلف در عجمان هستيم كه كار خيلى سخت است.

• چرا لژيونرهاى ما در امارات هر سال كمتر مى شوند؟
– بازى كردن در فوتبال امارات خيلى سخت است هر چند كه مطبوعات ما هر روز مى نوشتند كه سطح ليگ امارات پايين و بازى كردن در اين ليگ آسان است. تيم ملى ما به جام جهانى نرفت .بازيكنان حاضر در تيم ملى يا بازيكنان شاغل در ايران بودند يا لژيونرهاى اروپايى. خدا را شكر كه لژيونرهاى اماراتى هيچ نقشى در اين ناكامى نداشتند. معدنچى در اين ۸ بازى در مجموع ۲۰ دقيقه هم بازى نكرد. نصرتى هم ۲ تا ۹۰ دقيقه بازى كرد كه خيلى خوب بود و مقابل كره جنوبى پاس گل هم داد. اگر ما در تيم ملى بازى مى كرديم و به جام جهانى صعود نمى كرديم، ما را دار مى زديد و مطبوعات ما را بيچاره مى كردند كه چون ليگ امارات ضعيف است، ما هم ضعيف كار كرده ايم. به هر حال در امارات توقعات بالا رفته است و سال قبل هم برزيلى ها در ليگ امارات خوب كار كردند. ۲ سال قبل كه من در الشباب بودم، قهرمان شديم و بقيه بچه هاى ايرانى هم در تيم هاى خود خوب كار كردند و پرچم ما بالا بود اما پارسال برزيلى ها خوب كار كردند و سهميه ما كم شد. تيم هاى باشگاهى ما در آسيا خوب نتيجه نگرفتند و تيم ملى هم از جام جهانى حذف شد. ما در امارات مقابل اين تيم خيلى خوش شانس بوديم كه ۳ ، ۴ گل نخورديم و بازى مساوى شد. در تهران هم جلوى امارات بد كار كرديم و تيم سوم امارات را به سختى برديم. تمام اين مسائل باعث مى شود كه كم مشترى شويم و بازيكنان ما در امارات خريدار نداشته باشند اما باز هم همه چيز دست ما ۴ ۵، بازيكنى است كه در امارات هستيم. اگر ما خوب كار كنيم باز هم تعداد بازيكنان ايرانى در امارات بيشتر مى شود.

• عدم صعود به جام جهانى چقدر به اعتبار بين المللى فوتبال ما ضربه زد؟
– خيلى زياد. اگر به جام جهانى رفته بوديم و يك تيم اروپايى مى خواست بازيكن ايرانى بگيرد، مى گفتند كه تيم آنها در جام جهانى است و خيلى تأثير داشت. با اين اتفاق ما ۷ ، ۸ سال از فوتبال روز دنيا عقب افتاديم. ۳۲ تيم در جام جهانى حاضر هستند اما ما نيستيم كه خيلى بد است.

• بزرگترين مشكل تيم ملى چه بود كه نتوانست به جام جهانى صعود كند؟
– حقمان نبود كه به جام جهانى برويم. كره جنوبى و كره شمالى بايد به عنوان تيم اول و دوم صعود مى كردند و ما مى توانستيم به عنوان تيم سوم به پلى آف برويم اما عربستان در ۲ ، ۳ بازى آخر بهتر بازى كرد. با اين اتفاقات حق به حقدار رسيد چون حقمان نبود به جام جهانى برويم.

• داستان جدايى تو از تيم ملى چه بود؟
– مشكل خاصى نبود. من با قطبى صحبت كردم و از تيم ملى جدا شدم. همان لحظه تصميم گرفتم و از اردوى تيم ملى خارج شدم. من ۴ سال در امارات بازى كرده ام و در بازى مقابل امارات بايد بازى مى كردم چون از مدافعان و دروازه بان آنها شناخت داشتم. به قطبى گفتم به نظر مى رسد شما در بازى مقابل كره جنوبى به من احتياج نداريد و از اردوى تيم ملى جدا شدم. من در سال ۲۰۰۰ و در بازى هاى جام جهانى جوانان دستم شكست كه در دستم پلاتين گذاشتند كه خيلى مرا اذيت مى كرد و فرصت مناسبى بود كه آن را درآورم چون اين پلاتين از آرنج تا مچ دستم بود و خيلى درد مى كرد. در مجموع مشكلى نبود اما روزنامه ها نقل قول هاى مختلفى داشتند كه من قهر كردم يا اختلاف داشتم اما بدون مشكل از اردو خارج شدم.

• فدراسيون فوتبال قصد دارد قطبى را حفظ كند. چه نظرى دارى؟
– در اين مورد نظر خاصى ندارم. انشاءالله فدراسيون تصميم خوبى بگيرد. اگر قطبى بماند، مى تواند به تيم ملى ما كمك كند. فعلاً بازى خاصى پيش روى تيم ملى نيست و لزومى ندارد كه در مورد آن صحبت كنيم و به تيم باشگاهى خودم فكر مى كنم.