دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر ایران در برابر دو راهی مدل چین یا کره شمالی

هنگامی که باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا تصمیم گرفت در قبال انتخابات ریاست جمهوری اخیر ایران، سکوت کرده و تنها موضعگیری کوتاهی درباره خشونت‌های رخ داده در ایران کرد، در واقع، داشت به توصیه متخصصان آمریکایی امور ایران رفتار می‌کرد.
به گزارش خبرنگار «»، ساطع نورالدین، یاداشت نویس روزنامه السفیر لبنان، در تحلیلی از وضعیت ایران پس از انتخابات اخیر با بیان موضوع بالا نوشت: در این میان، یک متخصص ایرانی به نام رضا اصلان نیز در جرگه مشاوران اوباما هست که دفتری مهم در امور پژوهشی ایران داشته و تفکری درخشان درباره کشورش دارد.
وی بر این باور است که ایرانی‌ها بر سر دو راهی توقف می‌کنند و یا راه کره شمالی در پیشروی به سمت سلاح هسته‌ای و انزوای بین‌المللی را برمی‌‌گزینند و یا اینکه روش چین را در پیش گرفته و گشایشی سیاسی نشان داده و اقتصاد خود را شکوفا می‌کنند تا بدین ترتیب، نمونه‌ای از یک کشور اسلامی موفق نشان دهند.
نورالدین در ادامه می‌نویسد: از زمانی که ایران وارد چالش انتخابات شد، نظام ایران اشاره‌ه‌ای به این دارد که در برابر حجم اعتراض مردمی (دست‌کم مخالفت سیزده میلیون رأی‌دهنده بر پایه آمار رسمی) کوتاه نیامده و زمام امور داخلی و خارجی را با تمسک به نتایج رسمی اعلام شده در دست دارد. نظام ایران از مرحله پاسخگویی نرم به آنچه انقلاب مخملین می‌خواند، وارد مرحله مواجهه تا آخرین نفس شده و رهبران اصلاحات را به خیانت بزرگ متهم کرده و وعده پاسخ محکم می‌دهد.
وی اشاره می‌کند که محمد حسنین هیکل، تحلیلگر مشهور مصری می‌گوید: نظام ایران نمی‌تواند در برابر این موج عقب‌نشینی کند، چرا که به سرعت کشف می‌کند که هیچ حد و مرزی برای عقب‌نشینی نیست.
در پیش گرفتن سیاست مشت آهنین در قبال اپوزیسیون ایران برای نظامی که با چالش‌های داخلی و خارجی زیادی روبه‌روست، باعث می‌شود تا در بلندمدت مشکل داشته باشد. سرکوب مخالفان باعث ایجاد خفقانی می‌شود که هر لحظه امکان انفجار آن هست. در همین حال، ثابت شده که اظهارات نظام ایران درباره نفوذ خارجی‌ها و سوءاستفاده آنها از تنش داخلی محل بحث است.
نورالدین بر این باور است که گزینه خطرناکتر که در واقع، فاجعه‌ای برای ایران خواهد بود، این است که نظام از فتوای تحریم سلاح هسته‌ای عدول کرده و به سمت تولید این سلاح پیش رفته و گمان کند که چنین سلاحی می‌تواند چتر حمایتی و تنها قدرت آن باشد؛ درست همانند اتفاقی که برای کره شمالی افتاد. این کشور سلاح هسته‌ای را با موفقیت آزمایش کرد، ولی در مقابل، ملتی دارد که با همه دنیا در حال جنگ بوده و هیچ امیدی به نجات از این وضعیت ندارد.
به این ترتیب، ایران امروز در برابر این دو راهی است و از دید تحلیلگران احتمال اینکه راه چین را در پیش بگیرد، بسیار کم است.