دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر ديپلمات‌ها ديشب تحويل سفارت ايران شدند

سفير ايران در عراق گفت: ديپلمات‌ها و كارمندان ايراني در بند آمريكايي‌ها ديشب تحويل سفارت جمهوري اسلامي ايران شدند و اوايل هفته آينده به تهران منتقل مي‌شوند.

«حسن كاظمي قمي» سفير جمهوري اسلامي ايران در بغداد در گفتگو با خبرگزاري فارس، با بيان اينكه ديپلمات‌ها و كارمندان ايراني در بند آمريكايي‌ها ساعت 11:30 ديشب توسط دولت عراق به سفارت جمهوري اسلامي ايران در بغداد تحويل داده شدند، گفت: عليرغم اينكه مراحل اداري تحويل اين افراد طولاني بود، ولي آقاي نوري المالكي نخست‌وزير عراق در اين زمينه تلاش زيادي انجام داد.

وي افزود: زيارت عتبات مقدس براي اين افراد در نظر گرفته شده و اوايل هفته آينده به ايران منتقل خواهند شد.

نيروهاي آمريكايي 21 دي ماه سال 1385 با حمله به سركنسولگري جمهوري اسلامي ايران در اربيل پنج نفر از ديپلمات‌ها و ماموران اين سركنسولگري را ربودند كه دو نفر از آنها اواسط سال گذشته (1387) آزاد و به كشور بازگشتند و سه نفر ديگر كماكان در بازداشت آمريكايي‌ها به سر مي‌بردند.

كاظمي قمي خاطرنشان كرد: سه نفر از اين افراد در حمله نيروهاي آمريكايي به سركنسولگري ايران در اربيل، يك نفر در سليمانيه و فرد ديگر در بغداد توسط نيروهاي آمريكايي بازداشت شده بودند.
سفير ايران در بغداد يادآور شد: علاوه بر اين افراد حدود 15 نفر از هموطنان ايراني كه به منظور زيارت عتبات عاليات به صورت غيرقانوني به عراق سفر كرده بودند نيز در بازداشت آمريكايي‌ها به سر مي‌برند و در چارچوب توافقنامه امنيتي بين آمريكا و عراق، آمريكايي‌ها موظفند اين افراد را تحويل دولت عراق دهند و اميدواريم در تحويل‌هايي كه هر ماه انجام مي‌شود اين افراد در نوبت‌هاي اول بوده و هر چه زودتر به كشور بازگردند.

حسن كاظمي قمي ديروز در گفتگو با فارس از آزادي اين پنج نفر خبر داده بود.