دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر دلایل بی‏ثباتی در فوتبال ایران

مربی پیشین تیم ملی فوتبال ایران نگاه حرفه‌ای و با مطالعه مدیران باشگاه‌ها به تیم های ورزشی را از عوامل تعیین کننده در رفع بی ثباتی فوتبال کشور عنوان کرد.

بیژن ذوالفقارنسب در گفتگو با مهر، ضمن بیان این مطلب افزود: شناخت، مهم ترین عامل در جهت ثبات باشگاه‌هاست و در نهایت همین ثبات ضامن موفقیت و پیروزی تیم های ورزشی می شود.

وی در ادامه افزود: اگر مدیران باشگاه ها باعجله و شتابزده تصمیم گیری کنند و در مواجهه با نتایج بد حوصله و دوراندیشی به خرج ندهند نه تنها نتیجه لازم را نمی گیرند بلکه با افت روبرو می شوند.

این مربی نام آشنای فوتبال ایران مطالعه بیشتر مدیران و تصمیم گیرندگان باشگاه‌ها برای انتخاب مربی و بازیکنان و نگاه حرفه‌ای آنها به مقوله ورزش را در رفع بی ثباتی فوتبال کشور تعیین کننده دانست.

ذوالفقارنسب در خصوص حضور مدیران غیرورزشی در فوتبال کشور و تاثیر آنها بر بی ثباتی تیم‌ها گفت: حضور این دسته از مدیران قطعا بر ثباتی تیم‌های فوتبال بی تاثیر نیست. رفع این مشکل نیز تنها با خصوصی سازی باشگاه‌ها میسر می شود چرا که در آن شرایط، دیگر اشخاص تصمیم گیرنده نیستند و یک سیستم است که مسیر حرکت گروه و باشگاه را تعیین می کند.

“حضور مدیران سیاسی و یا اعمال نظرهای سیاسی برای انتخاب مدیران باشگاه‌های ورزشی چقدر بر بی ثباتی فوتبال کشور تاثیرگذار است؟”

ذوالفقارنسب در پاسخ به این پرسش نیز گفت: برخی از مدیران سیاسی با حضور در عرصه ورزشی توفیقاتی را به دست آورده اند و نمی توان نقش آنها را در برخی موفقیت‌ها نادیده گرفت. بهتر است برای رشد و موفقیت باشگاه‌ها تلفیقی از مدیران ورزشی و سیاسی را برای اداره باشگاه‌ها به کار گرفت، افرادی که صاحب صلاحیت، تجربه مدیریتی و … باشند.

شهرام شفیع زاده نیز در مورد ایجاد تغییرات وسیع در بخش مدیریتی و فنی باشگاه‌های لیگ برتری پس از پایان هشتمین دوره لیگ گفت: به نظرم یکی از دلایل اصلی این تغییرات، سیاست مدیران مجموعه‌هاست که ناگهان چنین تغییراتی را ایجاد می کنند. در سیستم دولتی این اتفاقات رخ می دهد و تا زمانی که باشگاه‌ها خصوصی نشوند، این مشکل ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه تا زمانی که مدیران کارخانه ذوب آهن تغییر نکرده بودند، هیئت مدیره و مدیرعامل آن با قدرت به کار خود ادامه می دادند اما با تغییرات در مدیریت ارشد، مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره از این تیم جدا شدند، افزود: وقتی باشگاهی مانند ما خصوصی بوده و چند سهامدار داشته باشد، ابتدا ثبات مدیریتی پیدا می کند و در نهایت ثبات فنی هم در آن ایجاد می شود.

مدیرعامل باشگاه استقلال اهواز اضافه کرد: البته ما به ثبات فنی اهمیت می دهیم اما انتظارات تماشاگران را هم باید در نظر بگیریم. آستانه تحمل مان هم بالاست و شما دیدید تیم استقلال اهواز هفته ها با میثاقیان نتیجه نمی گرفت ولی ما تا زمانی که مجبور نشدیم، از وی حمایت کردیم. امروز هم خداداد عزیزی در تیم ماست و ما از این مربی کاملا حمایت می کنیم.

وی همچنین خاطرنشان کرد: متاسفانه سیاست اداره بعضی از باشگاه‌های دولتی اشتباه است. آنها از مدیری صفر کیلومتر در مدیریت باشگاه استفاده می کنند و تا این فرد بخواهد خود را به طور کامل با شرایط تطبیق دهد، عوض می شود و باز هم روز از نو، روزی از نو. ضمن اینکه این مدیران در سال‌های نخست و به دلیل اشراف نداشتن، ضرر مالی فراوانی را متحمل می شوند.

شفیع زاده با بیان اینکه بعد از 7 سال می داند چگونه باید یک تیم را در مسابقات لیگ برتر اداره کند، افزود: مدیران تازه کار به علت آنکه بالا و پایین فوتبال را ندیده اند، اقدام به جذب بازیکنان ستاره می کنند ولی این ستاره ها در نهایت به تنهایی نمی توانند به موفقیت آن تیم کمک کرده تا ضمن از دست رفتن سرمایه های میلیونی، موفقیت هم نصیب تیم نشود.

وی در بخش دیگر صحبت های خود به مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری در فوتبال اشاره و تصریح کرد: تا زمانی که این مشکلات وجود داشته باشد، بزرگ ترین مربیان هم نمی توانند در فوتبال ایران موفق شوند. تنها راه حل این مشکلات این است که دولت همانند کشور ترکیه با اعطای وام‌های بلند مدت، شرایط لازم را برای خصوصی کردن باشگاه‌ها فراهم کند.

مدیرعامل باشگاه استقلال اهواز در پایان افزود: البته دولت این وام‌ها را به صورت فاز به فاز به باشگاه‌ها اعطا کند یعنی از آن باشگاه برنامه بخواهد و پس از اجرایی شدن یک برنامه، بودجه و وام بعدی برای اجرایی شدن ادامه برنامه‌ها در اختیار آنها قرار بگیرد. در این صورت می توان به پیشرفت فوتبال در سال‌های آینده امیدوار بود، همان اتفاقی که در فوتبال ترکیه رخ داد و حالا فوتبال این کشور تا حدی رشد کرده است که مربیان بزرگ دنیا به راحتی حاضر به همکاری با تیم های باشگاهی این کشور می شوند.

حسین قاسمی مدیرعامل ابومسلم هم در مورد دلایل بی ثباتی در فوتبال باشگاهی ایران گفت: مهم ترین مشکل، بی برنامگی‌های مشهود در فوتبال است که این موضوع باعث ناکامی تیم‌ها و در نهایت تغییر در کادر مدیریتی و فنی آنها می شود. فوتبال ما، اصولی اداره نمی شود ولی امیدوارم برای فصل آینده، فدراسیون فوتبال و باشگاه ها دارای برنامه ریزی صحیح و مدونی شوند تا با تعامل با یکدیگر، بخشی از مشکلات موجود در فوتبال برطرف شود.

وی ادامه داد: البته دولتی بودن تعدادی از باشگاه‌ها هم در ایجاد تغییر و تحولات ناگهانی در فوتبال نقش دارد و اگر بتوان زمینه خصوصی شدن باشگاه‌ها را فراهم کرد، وضعیت فوتبال بیش از 50 درصد تغییر کرده و گام‌های بلند برای کاهش فاصله فوتبال ایران با فوتبال حرفه ای روز دنیا برداشته خواهد شد.

مدیرعامل باشگاه ابومسلم مشهد با بیان اینکه یکی دیگر از مشکلات فوتبال ایران وجود مدیران غیر ورزشی در راس مدیریت باشگاه‌هاست، افزود: مدیران غیر ورزشی فکر می کنند نوع مدیریت آنها در بخش‌های غیر ورزشی، در ورزش هم موفقیت آمیز است اما بعضا این اتفاق رخ نمی دهد و در نهایت ضمن صرف منابع بسیار مالی و معنوی، با چالش‌های بزرگی مواجه شده و از یک سو ناکامی برای تیم ایجاد می کنند و از سوی دیگر باعث خساراتی می شوند که مدیران بعدی باید آنها را جبران کنند.

وی نبود جایگاه مشخص برای مدیر برنامه‌های رسمی فوتبال را دیگر معضل لیگ برتر ایران دانست و خاطرنشان کرد: متاسفانه وجود دلال‌ها در فوتبال و وجود چندین بازیکن آنها در یک تیم باعث می شود این افراد هرکاری که می خواهند انجام داده و گاهی فوتبال را از روند اصولی خود خارج کنند.

قاسمی در پایان با بیان اینکه تیم های ایرانی در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا به علت ضعف‌های فنی و نه مشکل نداشتن بازیکن بزرگ، برابر رقیبان خود ناکام ماندند، گفت: کمتر می بینید مربیان ایرانی در کلاس‌های پیشرفته مربیگری شرکت کرده باشند اما امیدوارم با برنامه های اصولی چند وقت اخیر فدراسیون فوتبال، با ادامه روند برگزاری کلاس‌های پیشرفته مربیگری در ایران، زمینه رشد فنی مربیان ایرانی فراهم شده و آنها در سال‎‌های نه چندان دور بتوانند در تیم‌های مطرح مربیگری کنند.