دسته‌ها
شال و روسری

خرید بازی کامپیوتر آقاي كفاشيان! اين عدالت نيست

در مراسم تجليل از داوران برتر ليگ هشتم فوتبال، مسعود مرادي به نمايندگي از داوران حاضر در نشست خواسته‌هاي اين قشر را مطرح كرد.

به گزارش ايسنا، مسعود مرادي گفت: اگر امروز اين درخواست‌ها را مطرح مي‌كنم بايد بگويم كه آن‌ها شخصي نيستند و تنها همكارانم بنده را به نمايندگي از خودشان براي سخنراني فرستادند و مي‌خواهم در حضور علي كفاشيان اين صحبت‌ها بيان شود.

وي گفت: مساله مهم در رابطه با بحث اسپانسر و حامي‌ مالي جامعه داوري است كه پيرامون آن ابهاماتي به وجود آمده است. چندين سال است كه گفته مي‌شود حامي‌ مالي براي جامعه داوري مشخص شده اما ظاهرا پول‌هاي آن در بخش‌هايي ديگري از فوتبال هزينه شده و يا اگر هم نشده در اختيار داوران قرار نگرفته است و اطلاعات آن‌ها تا حدودي مبهم است. ضمن اين كه اكنون بحث فساد مالي احتمالي را به عدم بالا بودن دستمزد داوران تامين مي‌دهند، در حالي كه اين موارد به هيچ وجه شايسته جامعه‌ي شريف داوري نيست.

وي گفت: ما مي‌گوييم با توجه به اين كه مسابقات مختلفي در ليگ برتر برگزار مي‌شود و آرم تبليغاتي اسپانسرها نيز بر روي پيراهن داوران درج مي‌شود و به نوعي داوران نام آن شركت را تبليغ مي‌كنند، حال از فدراسيون فوتبال خواهش مي‌كنيم درصدي از مبلغ اسپانسرينگ را كه مربوط به تبليغ چند داور هر مسابقه مي‌شود بر رقم دستمزد داوران بيافزايد تا شرايط به قدري بهتر شود. همچنين مي‌خواهيم در صورت امكان مبالغ ناشي از اين مساله طي چند سال گذشته هم جبران شود.

به گزارش ايسنا، در ادامه‌ي اين نشست خداداد افشاريان گفت: سه سال است كه به عنوان پركارترين داور شناخته مي‌شوم، بايد بگويم كه همه مي‌دانند كه فوتبال روند خاص خود را دارد و اگر صاحبان تيم‌ها، مربيان و بازيكنان در يك سيري به جلو حركت مي‌كنند، نمي‌توانيد ركن اصلي فوتبال كه داوران هستند را از اين حركت رو به جلو بازداريد و بخواهيد كندتر حركت كنند. متاسفانه اين يك واقعيت است كه وقتي در طول يك فصل مسابقات ليگ برتر 301 بازي انجام مي‌شود حق الزحمه هر تيم داوري در يك مسابقه در مجموع حدود يك ميليون تومان است و كل جامعه داوري در ازاي قضاوت تمامي‌مسابقات ليگ برتر به اندازه يك بازيكن سپاهان يا تيم ديگري كه روي سكو نشسته و در طول مسابقات شايد بازي هم نكند پول نمي‌گيرد!

افشاريان افزود: آقاي كفاشيان! اين عدالت نيست، من جواني‌ام را روي اين حرفه گذاشتم، ما تنها قشري هستيم كه از كارمان لذت نمي‌بريم، از من و امثال من كه گذشت اما لااقل براي اين داوران جوان فكري كنيد. در قضاوت ديدار استقلال و صبا در فصل گذشته خطاي عمدي انجام شد كه من نديدم و اين خطاي سهوي من بود اما چه اهانت‌هاي بزرگي كه به من و خانواده‌ام نشد. بچه‌ام به مدت يك هفته به مدرسه نرفت. آن‌ها چطور مي‌خواهند جواب خدا را بدهند.

وي ادامه داد: مگر پولي كه باشگاه‌هاي مختلف دولتي براي بازيكنان مي‌دهند از بيت‌المال نيست، پس شما چطور انتظار داريد كه جامعه داوري با پيشرفت اقتصادي كمتري به جلو حركت كند و حتي اين وضعيت شامل كارمندان خودتان و دست اندركاران فوتبال كشور نيز مي‌شود. بايد بگويم كه در سال‌هاي گذشته در هر مكاني كه ابلاغ كردند رفتم و قضاوت كردم و همه ديدند كه در آخرين هفته‌هاي ليگ كه قهرمان هنوز مشخص نبود داوران به چه ميزان استرس‌هاي بسياري را تحمل مي‌كردند، آن فضا براي ما به وجود آمد و بعضا اهانت‌هايي شد اما، پس از آن مي‌گوييم كه بايد سعي كنيم ليگ پويا داشته باشيم. معتقدم آن طور كه بايد از جامعه داوري حمايت نمي‌شود و شما واقعا بايد به كمك اين جامعه بياييد. پشت سر ما هر چه خواستند نوشتند و تهمت‌هاي زيادي را روا ساختند، شما بياييد كمك كنيد تا ما بتوانيم عادلانه قضاوت كنيم.